Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
177 postów 160 komentarzy

Narymunt

Narymunt - Jarosław Narymunt Rożyński

Czy ktoś w Rosji jeszcze liczy pieniądze ?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Winston Churchill powiedział kiedyś : jeśli przechodzisz przez piekło, nie zatrzymuj się.

Przyglądając się aktualnym działaniom Rosji można powiedzieć, że najwyraźniej nasi wschodni sąsiedzi wzięli sobie to powiedzenie głęboko do serca. Na Federację Rosyjską spadają kolejne sankcje ekonomiczne, kolejne protesty ze strony wspólnoty międzynarodowej - a jednak Rosja nie zatrzymuje się. Powstaje pytanie - w jakim stanie naprawdę jest dzisiaj rosyjska gospodarka i jak wiele Rosjanie są w stanie jeszcze wytrzymać ?

Niektóre instytucje finansowe wierzą jeszcze w długoterminowy potencjał Rosji, ale ich lista z dnia na dzień jest coraz krótsza. Gospodarka Rosji zmierza ku recesji i deficytowi na rachunku obrotów bieżących. Problem wewnętrznie zaczyna być coraz bardziej poważny, co objawia się nie tylko spadkiem kursu rubla, ale również np. pierwszymi jaskółkami zwiastującymi problemy w utrzymaniu kolei państwowych lub niektórych spółek zajmujących się transportem czy elektrotechniką. W Rosji coraz częściej mówi się również o nacjonalizacji zadłużonych firm, oczywiście używając do tego retoryki "walki z zachodnim neokolonializmem". Tak naprawdę jednak, chodzi oczywiście o utrzymanie państwowych zakładów pracy za wszelką cenę, by na ich gruzach nie pojawił się niepokój społeczny.

Przed końcem 2015 roku rosyjskie firmy muszą spłacić 134 mld dolarów długu. Oczywiście przy założeniu wsparciu rezerw walutowych w kwocie 400 mld dolarów. Jednakże zapadająca się gospodarka rosyjska tak naprawdę potrzebuje znacznie więcej pieniędzy i na dzień dzisiejszy nie jest w stanie dotrwać do końca tego roku bez masowego dodruku pieniądza, co znów zaowocuje spadkiem kursu rubla.

Przedłużający się konflikt na Ukrainie coraz bardziej pociąga na dno Rosję. Kreml znalazł się jednak w sytuacji - gdzie nie może już się wycofać. Coraz częściej pojawiają się również głosy, że ta droga przez piekło, którą kroczy Rosja - nie skończy się w ciągu najbliższych lat i Federacja Rosyjska nie ma już możliwości z niej zawrócić.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

KOMENTARZE

 • To bankruci
  Wieszcza bankructwo zachodowi a sami za pare lat zostana z gola d,,,,,,
  5+
 • a czym że jest ta niby konieczna prywatyzacja państwowych przedsiębiorstw, jalk nie...
  zachodnim neokolonializmem. W dupie mam to czy te przedsiębiorstwa będą niby lepiej zarzadzane, jak bezczelnie kolonizatorzy pospólstwu wmawiają przy takiej okazji, bo ten zachodni neokolonializm niszczy podmiotowość obywateli. Łatwo, bowiem, jest wyrzucić połowę załogi za bramę (ze wszystkimi skutkami społecznymi) z reszty wcisnąć ostatnie soki i nazwać to"dobrym" zarządzaniem.
  Słusznie Rosja walczy z tym zachodnim, bandziorskim neokolonializmem.
 • @Jan Paweł 08:17:17
  Symbolem tego nowoczesnego "lepszego" zarządzania niech będą te legendarne już pampersy kasjerek i rolki hostess w hipermarketach
 • @Jan Paweł 08:17:17
  I oczywiście cały szmal z działalności tego sprywatyzowanego (a raczej ukradzionego narodowi) majątku zgarnąć do swojej prywatnej kieszeni.
  A ludziom wciskać te wszystkie neokolonialne kity i otumaniać ich ukradzionymi im mediami i specjalnie na tą okazję zdeformowaną edukacją.
  A całość bezczelnie nazwać "wolnym" rynkiem.
  Tak, wolnym a raczej uwolnionym do rozkradania.
 • Rosjanie narzekają na finanse. I piszą o tym do Dziadka Mroza
  W tegorocznych listach do Dziadka Mroza - rosyjskiego odpowiednika Świętego Mikołaja - przeważają skargi na ekonomiczne bolączki - czytamy w serwisie internetowym radia RSN (Russkaja Służba Nowostiej).

  W tym roku Rosjanie w listach do Dziadka Mroza wyjątkowo licznie skarżą się na kłopoty finansowe, wynikające z kryzysu gospodarczego panującego w kraju. Najczęściej pojawiające się prośby dotyczą pomocy w spłacaniu kredytów i pożyczek. Część piszących prosi też o podwyżkę w pracy - ujawniła w rozmowie z RSN Ludmiła Suranowa, kierownik urzędu pocztowego Dziadka Mroza.

  W tym roku do Dziadka Mroza nadeszło już ok. 3 tysiące listów. Ich autorami są nie tylko Rosjanie, ale też mieszkańcy innych krajów.

  Dziadek Mróz pojawia się w Rosji na Nowy Rok, żeby wręczać dzieciom prezenty. Jego oficjalna siedziba znajduje się w mieście Wielki Ustiug w obwodzie wołogodzkim.

  http://www.biztok.pl/lifestyle/rosjanie-narzekaja-na-finanse-i-pisza-o-tym-do-dziadka-mroza_a22804
 • @Zbójnicki pies 08:59:11
  To niech ci Rosjanie sprowadzą sobie dziadka Sorosza, to przestaną narzekać na brak finansów w portfelach.
  Oczywiście, panie Zbójnicki psie powtarza pan jakąś neolonialną propagandę, bo od tego neokolnializm zaczyna, od robienia ludziom wody z mózgu, jak to niby jest im źle. Potem wchodzą do gry różni wichrzyciele i zaczyna się majdan.
  A panie psie, Putin (i Łukaszenka) ma rekordowe poparcie społeczne, którego zazdrości mu chyba każdy przywódca.
  Więc panie psie nie siej pan wrogiej propagandy.
 • @Jan Paweł 08:22:02
  Następnym symbolem tej wyższości gospodarki kapitalistycznej (nie Społecznej Gospodarki Rynkowej z którą kapitalizm walczy) niech będą te
  miliardy m3 drewna idacego na te debilne różne gazetki które dostajemy codziennie pod drzwi a które uświadamiają nam nasze niby różne potrzeby o których bez nich nie wiemy.
  na te i inne bezużyteczne gadżety poszły już niekiedy całe lasy tropikalne (po niektórych pozostało już tylko 2%). Teraz chcą się dobrać do naszych lasów, podobno jeszcze jedynych takich na świecie, za Państwowe Przedsiębiorstwo PLP dostało nagrodę od UNESCO.
  Oczywiście wyszabrowane lasy to zaburzenia w ekosystemie i następny kapitalistyczny biznes pod nazwą CO2.
  To co teraz mamy (lato w Sylwestra) też pewnie jest bezpośrednim skutkiem tego "wolnego" kapitalistycznego rynku (które wolne państwo zgodziłoby się na niemal całkowite wytrzebienie swoich lasów).
  Róbcie tak dalej, wciskajcie dalej ludziom, te neoliberalne kity.
 • @fretka 09:33:17
  Pozdrawiam:-) i także Radosnych Świąt
 • @Jan Paweł 09:19:55
  // Putin (i Łukaszenka) ma rekordowe poparcie społeczne, którego zazdrości mu chyba każdy przywódca.//
  Ani przez moment tego nie kwestionuje, znam wyniki zarowno "wyborow" jak i obecnego poparcia. Zarowno w Rosji jak i na Ukrainie frekwencja nigdy nie byla nizsza niz 99.99% a poparcie dla obecnie rzadzacych to jakies ok.102%
  I to wszystko przy ichniejszych JOW-ach
 • @stan w 23:30:36
  stan w czy jestes w stan-ie mundrego co napisac, albo byc moze jestes juz w stan-ie upojenia
 • Rosyjski biznesmen
  http://memy.pl/show/big/uploads/Post/18509/14451703392584.jpg
 • W Rosji nie jest tak źle, jak piszą.
  Gospodarka Rosyjska, po sankcjach z 2014, powoli się stabilizuje. Spadki cen, ropy naftowej, choć dotkliwe dla elit, mają mały wpływ na dochody zwykłych Rosjan. Spadek wartości rubla, nie jest tak gwałtowny jak w zeszłym roku.
  Należy się spodziewać, że rosyjskie władze, nadal będą liberalizować gospodarkę i zmniejszać przerost zatrudnienia w administracji państwowej (proces ze względu na kryzys budżetowy i słabnący opór biurokracji może zostać przyspieszony).
  Zmniejszą się zakupy nowego sprzętu wojskowego i spowolniony zostanie proces uzawodowienia armii.
  Obywatele, zostaną zachęceni do wydłużenia wieku zatrudnienia (późniejsze przejście na emeryturę).
  Przyszłość, nadwyżka wydobycia nad sprzedażą ropy naftowej, pociągnie dalszy spadek cen. To z kolei zahamuje nowe inwestycje. Co powoduje, że wydobycie w nie których krajach zacznie spadać, z przyczyn ekonomicznych (Norwegia, USA, Kanada). Obecna sytuacja na rynku paliw kopalnych, wykańcza górnictwo węgla kamiennego. Pod koniec roku 2016, eksport skroplonego gazu, obniży ceny gazu ziemnego (przy czym nadal Rosjanie będą mieli przewagę, z powodu mniejszych kosztów transportu).

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031