Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
176 postów 160 komentarzy

Narymunt

Narymunt - Jarosław Narymunt Rożyński

Rosjanie boją się Polski

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dawne potęgi Europy - Niemcy i Rosja, chylą się ku swojemu upadkowi.

Od wielu tygodni obserwujemy w mediach swojego rodzaju nagonkę ze strony Moskwy na Polskę i jej aspiracje geopolityczne. Rosjanie podnoszą kwestię odbudowy Rzeczypospolitej w jej dawnych granicach jako odradzające się imperium, co najmniej tak groźne dla Rosji, jak III Rzesza. Powszechnie do języka rosyjskich mediów trafiło już określenie "faszyści", które stosowane jest wobec mieszkańców Ukrainy i Polski. Jednocześnie to właśnie Niemców przedstawia się jako jedynego prawdziwego przyjaciela Rosji, przed Chinami, Brazylią i Indiami.

Tyle tylko, że rzeczywistość wygląda trochę inaczej. Po pierwsze - Rosja nie ma przyjaciół, bo w polityce istnieją tylko wspólne i rozbieżne interesy. Z całą pewnością żadne państwo nie zamierza "podłożyć głowy" pod upadającą Rosję. W najtrudniejszej sytuacji są oczywiście Niemcy, ale tylko ze względu na to, że ich gospodarka bazuje na imporcie surowców z Rosji. Jednocześnie zdaje się, że dzisiejsze pokolenie Rosjan zapomniało, że to nie właśnie Niemcy całkiem niedawno napadły na Związek Sowiecki i to właśnie Niemcy po drugiej wojnie światowej były głównym ramieniem NATO przeciw Związkowi Sowieckiemu. Skąd taka dwoistość natury i rozumowania na wschodzie ?

Po pierwsze ani Hitlerowi, ani nawet Napoleonowi - nie udało się zdobyć Moskwy, gdy była stolicą Rosji. Zrobili to Polacy i to nie raz. Rosjanie czczą Dzień Jedności Narodowej. To rocznica wyzwolenia Moskwy z polskich rąk. Tak naprawdę, Wojsko Polskie musiało po prostu wyjechać z Moskwy ze względu na wydarzenia w kraju, a nie ze względu na pospolite ruszenie w Moskwie. Dlaczego Rosjanie tak bardzo boją się Polaków, a nie np. Chińczyków, Ukraińców lub nawet Niemców?

Przed Królem Polski Zygmuntem III car Rosji Wasyl IV dnia pańskiego 29 października 1611 roku w uniżeniu dotknął ziemi prawą ręką i ją ucałował, natomiast wódz wojsk moskiewskich Dymitr Szujski bił czołem o ziemię, a Iwan Szujski uczynił to trzykrotnie.

Hetman polny koronny Stanisław Żółkiewski odbył wjazd uroczysty przez Krakowskie Przedmieście na Zamek Królewski, wiodąc za sobą: cara rosyjskiego Wasyla IV Szujskiego, jego braci: Dymitra Szujskiego z żoną – wielką księżną Jekatieriną Grigoriewną, Michaiła Szeina patriarchę moskiewskiego i całej Rusi. Żółkiewski przedstawił ich Królowi i Senatowi po czym car Rosji Wasyl IV dokonał uroczystego złożenia Hołdu Królowi Polski.Tak w skrócie wyglądał Hołd Ruski. To drugi Hołd po Hołdzie Pruskim, gdzie władcy kraju oddają się w panowanie pod Króla Polski uznając jego zwierzchność przed Bogiem.

Hołdu Pruskiego nie ma w niemieckiej Wikipedii. Po przełączeniu języka, znajdziemy wzmiankę dotyczącą obrazu, a nie wydarzenia historycznego. Nie ma już na świecie również takiego państwa jak Prusy.

Ktokolwiek opisywał hołd cara Rosji w Rzeczypospolitej mógł się spodziewać, że Rosja zażąda spalenia dzieła i głowy piszącego, jako forma zadośćuczynienia zniewagi carskiego majestatu Rosji. W komunistycznej Polsce zacierano starannie pamięć o polskich zwycięstwach nad Moskwą z pierwszych dziesięcioleci XVII w. Pisano o tym mało, w telewizji tematu nigdy nie poruszano, nie prowadzono nad nim badań naukowych. Odbicie Kremla z polskich rąk w 1612 r. jest dziś w Rosji świętowane jako Dzień Jedności Narodowej.

Aby zrozumieć dokładniej, dlaczego Rosja boi się Polski - trzeba również wspomnieć Bitwę pod Kłuszynem 4 lipca 1610 roku. Siły wroga, szacowane na 30 tys. Rosjan pod dowództwem Dymitra Szujskiego oraz 5 tys. najemnych wojsk cudzoziemskich pod dowództwem Jacoba de la Gardie i Edwarda Horna, miały znaczną przewagę nad Wojskami Polskimi. Po stronie Korony Rzeczypospolitej było 5608 husarii, 400-700 innej kawalerii i 200 piechoty. Polacy rozgromili siły rosyjskie i zajęli Moskwę. Rosjanie z kolei - kilkadziesiąt lat później dokonali rozbiorów Polski. Spirala nienawiści pomiędz dwoma narodami nakręcała się przez kolejne pokolenia, a obecnie Rosja zadaje sobie pytanie - skoro my dokonaliśmy rozbiorów, atakowaliśmy ich w trakcie I Wojny Światowej i II Wojny Światowej, okupowaliśmy ich przez prawie cały XX wiek - to jakiej odpowiedzi możemy się spodziewać od Polaków w XXI wieku, gdy za plecami Polski stoi supermocarstwo - USA ?

Kiedyś Imperium Mongolskie w szczytowym momencie swojego rozwoju terytorialnego zajmowało niemal całą Azję Środkową, Syberię, Chiny, Ruś i Bliski Wschód, przez co było największym państwem w historii, zaraz po Imperium Brytyjskim. Dzisiaj Mongolia to zaledwie 2,7mln mieszkańców z potencjałem militarnym nie zagrażającym nikomu. Prusy brały udział w rozbiorach Polski, a potem zniknęły na zawsze z mapy Europy. Każde imperium, ma swoją falę wzrostu, swój szczyt i swój upadek. Dzisiaj na fali wzrostu unosi się USA, Japonia, Turcja i Polska. Dawne potęgi Europy - Niemcy i Rosja, chylą się ku swojemu upadkowi. Więdzą o tym analitycy geopolityki, wie o tym również Rosja.

- Jarosław Narymunt Rożyński,

www.prezydent.org.pl

KOMENTARZE

 • Dalem 5+
  Ale tylko za kontekst historyczny.
  Co do oceny "analitykow" o nieuchronnym upadku Rosji czy Niemiec odpowiem takim przyslowiem
  "Zanim gruby schudnie to chudy zdechnie"
  - te wizje analitykow powielane sa od dziesiecioleci dla gawedzi ktora to lyka w nadziei - tylko jakiej nadziei
  Pozdr.
 • @Oficer Prowadzący 11:24:03
  zgadzam i ja sie z autorem, ale badzmy realistami, "upadek" Niemiec i Rosji to na dzis science fiction.
  Co nie znaczy ze ich rola w geopolityce znacznie maleje ale to jednak nadal potegi zwlaszcza Niemcy i nic nie wskazuje na to , aby w najblizszych 20-30 latach cos sie tu radykalnie zmienilo,
  A ze my "zyjemy" w srodku pomiedzy tymi "przyjaciolmi" to nasz "pech"
 • @Oficer Prowadzący 11:45:40
  tez" trzymam kciuk"i za tym by tak bylo i to w odniesieniu do Niemiec jak i do Rosji ale powtarzam to jeszcze nie ten czas, jeszcze wiele nam krwi napsuja (obie strony) i niejeden raz przyjdzie nam sie temu ostro sprzeciwiac.
  Czas pokaze
 • @Autor
  Pański "artykuł" doskonale ilustruje, jak ślepa nienawiść neutralizuje resztki szarych komórek, które jeszcze są u danego osobnika w posiadaniu.
  Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. Większego steku bzdur (wyłączając wątki historyczne), niepotwierdzonych jakimikolwiek danymi, nie czytałem. Po prostu żałosna litania nie spełnionych życzeń....
  Np. "Aby zrozumieć dokładniej, dlaczego Rosja boi się Polski - trzeba również wspomnieć Bitwę pod Kłuszynem 4 lipca 1610 roku". Wg. tej logiki, Niemcy robią pod siebie wspominając bitwę pod Cedynią w 972 r. a Turcy odchodzą od zmysłów na samą myśl o Odsieczy Wiedeńskiej !
  "Przed Królem Polski Zygmuntem III car Rosji Wasyl IV dnia pańskiego 29 października 1611 roku w uniżeniu dotknął ziemi prawą ręką i ją ucałował, natomiast wódz wojsk moskiewskich Dymitr Szujski bił czołem o ziemię, a Iwan Szujski uczynił to trzykrotnie."... a później nastały 123 lata Rozbiorów.
  Nie jest sztuką wygrać bitwy, sztuką jest wygrywanie wojen, panie wizjonerze...
 • @Oficer Prowadzący 13:12:57
  Pelna zgoda, tez tak to widze
 • @Zbójnicki pies 10:25:51
  "Dalem 5+ Ale tylko za kontekst historyczny."
  Zastanawiam się za co?
  Czy za kłamstwo typu: " - nie udało się zdobyć Moskwy, gdy była stolicą Rosji. Zrobili to Polacy i to nie raz." To ile razy ?
  Próba zdobycia Moskwy w 1605 r. była nieudana.
  Owszem, byliśmy na Kremlu, ale jako goście, zaproszeni przez bojarów. Uznani jako Persona non grata, nie potrafiliśmy tego uszanować, tkwiąc na Kremlu przez prawie dwa lata, żrąc konie, psy, koty i szczury, na koniec posuwając się nawet do kanibalizmu, by wreszcie w hańbie umykać...
  Zaiste powody do dumy i chwały.
  Ale jak się nie ma co się lubi.... i tak dalej.
 • Dałem... 1
  Bo po pierwsze, jakoś nie widać by Rosja upadała jako mocarstwo (widać to chociażby po konfrontacji z USA w Syrii).
  A po drugie odgrzewanie historycznych, czyli nieświeżych kotletow, w czasach gdy trzeba budować pokojową przyszłość jest z Pana strony zdradzieckim kopnięciem w podbrzusze.
 • Wg mnie, pracuje Pan na....
  bardzo niebezpiecznym odcinku wpychania Polski w wojnę z Rosję
 • Znakomite zwycięstwa polskich wojsk
  w starciach z siłami wschodnimi jak i zachodnimi, były możliwe dlatego, że wtedy Polską rządzili Polacy. Obecnie Polską rządzą "une" dlatego nie sadzę, by tak spektakularne wygrane były możliwe do powtórzenia. Niemniej jednak wszystko jest możliwe, jeśli tylko Bóg pozwoli.
  Pozdrawiam.
 • Panie autor
  "Dzisiaj na fali wzrostu unosi się USA, Japonia, Turcja i Polska. Dawne potęgi Europy - Niemcy i Rosja, chylą się ku swojemu upadkowi. Więdzą o tym analitycy geopolityki, wie o tym również Rosja."
  To pana marzenie ściętej głowy!
  ŚCIĘTEJ GŁOWY w przysłowiu i dosłownie!
 • @lorenco 21:54:27
  W sumie szkoda śliny na takie wypociny.zgadzam się z oceną SZS, ale może przyda się promyk wiedzy:
  Piękny komentarz na artykuł w Łonecie..
  "
  ~lemmy do ~politolog wschodniej europy i Azji: A oto garść przykładów.
  1. Energetyka atomowa – „Rosatom” opanował 16% światowego rynku budowy bloków nuklearnych. Wartość podpisanych umów to 74 miliardy dolarów w roku 2013.
  2. Usługi finansowe – „Alpari” to jeden z pięciu największych brokerów na świecie. Obroty ponad 1 bilion dolarów rocznie. File w w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach.
  3. Grupa transportowa „Wołga-Dniepr” – światowy lider w segmencie superciężkich i ponadgabarytowych transportów powietrznych z obrotem powyżej 1 mld USD rocznie.
  4. Usługi w dziedzinie IT – „Russoft”. Obroty 4.6 mld dolarów w roku 2012, z czego około połowa przypada na sprzedaż gotowych produktów, a połowa na usługi opracowywania oprogramowania na zamówienie.
  5. Budownictwo za granicą – „Mosmetrostroj” wygrała przetarg na budowę tunelu hydraulicznego pod Bosforem w Turcji o średnicy 6 metrów i długości 3,4 km i jest obecnie zaangażowana w budowę metra w Chennai (Indie) i szybkiej magistrali z Tel Awiwu do Jerozolimy.
  6. Inżynieria kosmiczna - Rosja jest światowym liderem w produkcji komercyjnych pojazdów kosmicznych, wynoszących na orbitę satelity, ładunku i osoby; dochód ok. 1 mld dolarów rocznie.
  7. Inżynieria lotnicza - „Progresstech” jest liderem w Europie Wschodniej w dziedzinie inteligentnych usług dla przemysłu lotniczego i transportu lotniczego. Od 1998 r. „Progresstech” aktywnie uczestniczy w tworzeniu wszystkich najnowszych wersji Boeing Commercial Airplanes (777 i 737), jak również w projektowaniu nowego samolotu Boeing 787 i Boeing 747-8. Świadczono też usługi inżynieryjne i konsultingowe w ramach programów budowy m.in. samolotów Airbus A320, A330, A350, A380; Gulfstream G250, G650; Cessna Columbus; Mitsubishi Regional Jet; Bombardier CSeries, Learjet 85.
  8. Analityka i Konsulting Biznesowy – „Prognoza”, międzynarodowa firma z siedzibą w Permie wdrożyła już ponad 1500 projektów do wprowadzenia oprogramowania analitycznego dla 450 klientów w ponad 70 krajach. Wśród jej klientów – MFW, WHO, Coca-Cola, 3M.
  9. Usługi telekomunikacyjne - „Komunikacja Satellite” zapewnia dostęp do segmentu kosmicznego użytkownikom z 35 krajów i jest jednymi z dziesięciu największych na świecie operatorów satelitarnych w zakresie łączności satelitarnej. Warto też wymienić „Rostelekom”, który wraz z trzema operatorami zagranicznymi bierze udział w realizacji nowego projektu na dużą skalę – budowy szybkiego połączenia „Europa-Persja” (EPEG), o pojemności łącza do 3,2 Tbit/s.
  10. Turystyka i podróże służbowe – ich obsługa przynosi ponad 7 mld dolarów rocznie.
  11. Metalurgia - eksport osiągnął 40 mld dolarów. W niektórych dziedzinach Rosja jest kluczowym eksporterem na świecie – np. tytanu, niklu, aluminium, nie tylko surowców, ale i zaawansowanych technologicznie wyrobów.
  12. Przemysł chemiczny – Rosja jest światowym liderem w produkcji kauczuku syntetycznego, niektórych nawozów i chemikaliów. Roczny eksport – ponad 30 mld USD.
  13. Rolnictwo i żywność – w 2013 r. eksport produktów rolnych z Rosji wyniósł 15 miliardów dolarów. Są to głównie zboża – pszenica, ryż, kukurydza.
  14. Przemysł zbrojeniowy – Rosja to drugi na świecie, po USA, eksporter broni (15.7 mld dolarów w 2013 r). Sprzedaje się głównie pojazdy opancerzonych, systemy obrony powietrznej, samoloty bojowe i śmigłowce oraz uzbrojenie okrętów wojennych.
  15. Ciężkie maszyny – „Hydropress”, „Tiażmekpress”, „Uralmasz” eksportują do wielu krajów prasy hydrauliczne, urządzenia do kucia metali i tłoczenia blachy, lokomotywy, wagony, statki, silniki itp. Wśród odbiorców znajduje się m.in. USA.
  16. Urządzenia wydobywcze – statki wiertnicze, tankowce, masowce.
  17. Lotnictwo – samolot krótkiego zasięgu „Suchoj SuperJet 100″, eksportowany jest do 12 krajów. Holding „Wiertolety Rosii” to największy na świecie producent w segmencie średnich i ciężkich śmigłowców (14% całkowitego światowego rynku śmigłowców, 35% światowej floty helikopterów bojowych, 74% floty światowej super ciężkich śmigłowców powyżej 20 ton, 56% światowej floty śmigłowców o masie od 8 do 15 ton).
  18. Optyka – cały szereg firm produkujących urządzenia optyczne na eksport. Np. główne, dwumetrowe zwierciadła dla trzech teleskopów Royal Greenwich Observatory (UK), czy lustro 1,23 m do teleskopu Instytutu Maxa Plancka w Heidelbergu (Niemcy).
  19. Sprzęt i instrumenty naukowe – m.in. Nowosybirski Instytut Fizyki Jądrowej – od skanerów medycznych do akceleratorów przemysłowych i defektoskopów.
  20. Oprogramowanie antywirusowe „Kasperski”, z przedstawicielami za granicą i 500 firmami partnerskimi w ponad 60 krajach. Wśród klientów - Cisco Systems, Lufthansa, McKinsey & Company, Oracle, Siemens, Novell, General Electric, Bayer i in.
  21. Frezarki, obrabiarki, lasery przemysłowe dużej mocy. Firma „IPG Photonics” jest jednym z trzech wiodących producentów laserów przemysłowych (kapitał ponad 1 miliard USD, a w segmencie superlaserów jest monopolistą.
  22. Dobra konsumpcyjne – odzież, żywność, meble, osobowe samochody pancerne.
  23. Elektrotechnika – 30% produkcji firmy „Ruselprom” (samochody elektryczne) idzie na eksport. Także urządzenia elektryczne dla dużych obiektów energetycznych, firm hutniczych, firm inżynieryjnych.
  24. Elektronika – spółka „TransAsia” to światowy lider w produkcji systemów nawigacji morskich i profesjonalnych symulatorów dla flot handlowych. Opanowała 45% światowego rynku symulatorów morskich, 35% systemów elektroniczno-kartograficznych. Rosja produkuje także urządzenia do nawigacji morskiej, systemy zarządzania ruchem, rejestratory, dyktafony, czujniki, systemy zasilania energią słoneczną itd.
  25. Energetyka – eksport paliwa jądrowego, usługi wzbogacania uranu, sprzęt dla elektrowni wodnych, gotowe elektrownie.
  I to by było na tyle w dużym skrócie. zwiń"
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/putinowi-nic-sie-nie-udalo-poza-utrzymaniem-wladzy/tptcct

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031