Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
176 postów 160 komentarzy

Narymunt

Narymunt - Jarosław Narymunt Rożyński

Korupcja na Ukrainie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W ostatnim raporcie Transpaency International Ukraina pod względem poziomu korupcji zajmuje 130 miejsce razem z Paragwajem.

W ostatnich dniach dziennik "Ukraińska Prawda" zaapelował do państw Zachodu o wstrzymanie pomocy finansowej dla Ukrainy oraz utrzymanie wiz. Jako podstawę podał działania rządu, które podobno są jedynie imitacją reform. Czytając takie wiadomości przypominają mi się polskie historie o portalu dla bezdomnych za 49 mln złotych oraz afera taśmowa.

Ważnym elementem pakietu reform antykorupcyjnych miał być system eDeklaracje. Niestety jak wskazują autorzy tekstu - nie został on wpełni zrealizowany. Jako główną przyczynę podano brak atestu Urzędu do Spraw Kontroli Informacji. Brzmi znajomo prawda ?

W temacie reformy krytycznie wypowiedziała się organizacja Transparency International oraz przedstawicielstwo Unii Europejskiej na Ukrainie.

W ostatnim raporcie Transpaency International Ukraina pod względem poziomu korupcji zajmuje 130 miejsce razem z Paragwajem (im wyższe miejsce tym mniejszy poziom korupcji). Niekwestionowanym liderem na świecie pod względem braku korupcji jest Dania, a zaraz za nią Nowa Zelandia, Finlandia, Szwecja, Norwegia. Polska natomiast zajmuje 30 miejsce razem z Tajwanem, natomiast Białoruś znajduje się na 107 miejscu.

W Polsce natomiast korupcja jest o wiele bardziej subtelna i znacznie sprawniej zamieciona pod dywan. Mało kto dzisiaj interesuje się jeszcze historią Amber Gold. Sprawę polskiego górnictwa i słynnej biesiady z okazji święta górników z litości - nie przywołam. Cała akcja została tak zmanipulowana, że ostatecznie ze wszystkich wydarzeń dotyczących "wygaszenia kopalń" ludzie zapamiętali tylko, że Kamil Durczok trafił (nie trafił?) do więzienia, a był niewinny.

A tak w ramach przypomnienia... czy ktoś jeszcze pamięta o co chodziło w aferze taśmowej ? Czy którykolwiek z polityków polskich poniósł jakieś konsekwencje ?

- Jarosław Narymunt Rożyński,[źródła]
Table of results: Corruption Perceptions Index 2015
Corruption Perceptions Index 2014: Results
Najbardziej skorumpowane kraje na świecie
#ProPublicoBono. Internauci wypominają Tuskowi wpadki i afery rządu PO-PSL
Niecodzienny apel ukraińskich dziennikarzy

KOMENTARZE

  • bardzo zdziwiony?
    A któż, to - ach kto? Kto miałby Szanowny Panie Jarosławie Narymuncie wyciągnąć konsekwencje? Polacy wyciągnęli - pokazali żółto-czerwoną kartkę PO. Gdyby zrobił to PiS - polityczna zemsta wyjęczana na cały świat!!! Same platfusy? Wolne żarty - wobec żenującej paplaniny - grube miliardowe malwersacje i doprowadzenie kraju do bezbronności i ogromnego zadłużenia - wypadałoby przywrócić KŚ. Ale prawo nie działa wstecz a nasze prawo to gmatwanina i żer dla prawników a nie regulacje zmierzające do sprawiedliwości. To jest faktycznie ch.. d... i kamieni kupa, z której odbudowanie Polski potrwa pokolenie... Przykre ale... nie ma co sobie mydlić oczu. Cud wprawdzie może się zdarzyć ale... nie musi.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031