Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
163 posty 153 komentarze

Narymunt

Narymunt - Jarosław Narymunt Rożyński

Korupcja na Ukrainie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W ostatnim raporcie Transpaency International Ukraina pod względem poziomu korupcji zajmuje 130 miejsce razem z Paragwajem.

W ostatnich dniach dziennik "Ukraińska Prawda" zaapelował do państw Zachodu o wstrzymanie pomocy finansowej dla Ukrainy oraz utrzymanie wiz. Jako podstawę podał działania rządu, które podobno są jedynie imitacją reform. Czytając takie wiadomości przypominają mi się polskie historie o portalu dla bezdomnych za 49 mln złotych oraz afera taśmowa.

Ważnym elementem pakietu reform antykorupcyjnych miał być system eDeklaracje. Niestety jak wskazują autorzy tekstu - nie został on wpełni zrealizowany. Jako główną przyczynę podano brak atestu Urzędu do Spraw Kontroli Informacji. Brzmi znajomo prawda ?

W temacie reformy krytycznie wypowiedziała się organizacja Transparency International oraz przedstawicielstwo Unii Europejskiej na Ukrainie.

W ostatnim raporcie Transpaency International Ukraina pod względem poziomu korupcji zajmuje 130 miejsce razem z Paragwajem (im wyższe miejsce tym mniejszy poziom korupcji). Niekwestionowanym liderem na świecie pod względem braku korupcji jest Dania, a zaraz za nią Nowa Zelandia, Finlandia, Szwecja, Norwegia. Polska natomiast zajmuje 30 miejsce razem z Tajwanem, natomiast Białoruś znajduje się na 107 miejscu.

W Polsce natomiast korupcja jest o wiele bardziej subtelna i znacznie sprawniej zamieciona pod dywan. Mało kto dzisiaj interesuje się jeszcze historią Amber Gold. Sprawę polskiego górnictwa i słynnej biesiady z okazji święta górników z litości - nie przywołam. Cała akcja została tak zmanipulowana, że ostatecznie ze wszystkich wydarzeń dotyczących "wygaszenia kopalń" ludzie zapamiętali tylko, że Kamil Durczok trafił (nie trafił?) do więzienia, a był niewinny.

A tak w ramach przypomnienia... czy ktoś jeszcze pamięta o co chodziło w aferze taśmowej ? Czy którykolwiek z polityków polskich poniósł jakieś konsekwencje ?

- Jarosław Narymunt Rożyński,[źródła]
Table of results: Corruption Perceptions Index 2015
Corruption Perceptions Index 2014: Results
Najbardziej skorumpowane kraje na świecie
#ProPublicoBono. Internauci wypominają Tuskowi wpadki i afery rządu PO-PSL
Niecodzienny apel ukraińskich dziennikarzy

KOMENTARZE

  • bardzo zdziwiony?
    A któż, to - ach kto? Kto miałby Szanowny Panie Jarosławie Narymuncie wyciągnąć konsekwencje? Polacy wyciągnęli - pokazali żółto-czerwoną kartkę PO. Gdyby zrobił to PiS - polityczna zemsta wyjęczana na cały świat!!! Same platfusy? Wolne żarty - wobec żenującej paplaniny - grube miliardowe malwersacje i doprowadzenie kraju do bezbronności i ogromnego zadłużenia - wypadałoby przywrócić KŚ. Ale prawo nie działa wstecz a nasze prawo to gmatwanina i żer dla prawników a nie regulacje zmierzające do sprawiedliwości. To jest faktycznie ch.. d... i kamieni kupa, z której odbudowanie Polski potrwa pokolenie... Przykre ale... nie ma co sobie mydlić oczu. Cud wprawdzie może się zdarzyć ale... nie musi.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031