Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
177 postów 160 komentarzy

Narymunt

Narymunt - Jarosław Narymunt Rożyński

Państwa hybrydowe i organizacje terrorystyczne

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

XXI wiek pokazuje, że we współczesnym konflikcie stroną przeciwną może być nie tylko państwo, ale również bliżej nie sprecyzowana organizacja, która nie ma swojego ciała państwowego, lecz posiada skuteczne i niebezpieczne siły zbrojne.

Historia organizacji terrorystycznych jest zapewne długa i sięga wielu wieków wstecz. Tajne loże, bractwa zabójców, zgromadzenia ludzi wspólnych interesów ponad podziałami politycznymi i terytorialnymi - to przecież nic nowego. ISIS, Al-Kaida i cały szereg innych organizacji to przecież nic innego jak nowa wersja zjawiska, które towarzyszy walce o władzę od setek lat. Zmienia się rodzaj wykorzystywanych środków, nie zmienia się natomiast kierunek i cel działań - walka o władzę.

Współczesny terroryzm stawia przed demokratycznymi społeczeństwami nowe wyzwania. Nie da się bowiem zwiększyć kontroli, bez postawienia kontroli nad wolnością, prywatnością i intymnością życia prywatnego. Jest to jednak również wyzwanie, z którym stajemy do walki nie od dziś. Ilu to bowiem królów i władców zginęło z rąk swoich kochanek, wiernych dowódców armii, czy też kładąc się na ziemi będąc po prostu przez swoich dworzan otrutym ?

Nie ma złotego środka na walkę z terroryzmem, skrytobójstwem, konspiracją czy sabotażem. To zjawisko jest tak stare jak świat i w miejscu pokonania jednej organizacji - natychmiast pojawia się nowa, która wypełnia lukę w ekosystemie. Podobnie jak ewoluuje metoda walki państwa z samozwańczymi organizacjami - analogicznie ewoluuje sposób skrytego wpływania na ośrodek władzy.

Błędne w swoim założeniu są teorie mówiące, że XXI wiek będzie epoką terroryzmu. Zjawisko to nie jest nowe, ani tym bardziej przejściowe.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

KOMENTARZE

 • nie ma skutecznego terroryzmu
  bez finansowania. Ktoś to więc finansuje , a do tego musi mieć ochronę tegoż działania. Jesli ma ochronę, to muszą to być służby które mają dostęp do wszystkiego czego chcą i siłę by ochronić to co leży w ich interesie. Służby są na garnuszku państwa i dofinansowują się też z różnych działań przestępczych. Kółeczko się zamknęło.
  Terroryzm jest finansowany przez odpowiednie rządowe agendy i na zamówienie tych agend organizowane są akcje terrorystyczne. Służy to ogólnie rozumianej polityce, a ta rekinom finansowym.
 • @
  To ja powtórzę jak mantrę:
  - jak długo pożyliby terroryści (i ilu zabili) w np Bataclan (Paryż),
  - gdyby na sali było choć kilku UZBROJONYCH (i wyszkolonych) ZWYKŁYCH LUDZI?

  Nierealne? A Texas?

  "Tylko" "żydowsko-komunistyczna" fładza" się sama tego za bardzo boi... Woli, żeby ginęli obywatele, "oni" mają BORy...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031