Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
176 postów 160 komentarzy

Narymunt

Narymunt - Jarosław Narymunt Rożyński

Ropa i Nigeria

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wojna domowa trwa już od 7 lat.

Nigeria jest krajem zmagającym się z kryzysem spowodowanym m.in. walkami muzułmanów z chrześcijanami. Wojna domowa trwa już od 7 lat. Giną w niej zarówno chrześcijanie, jak też muzułmanie nie zgadzający się z ideologią ugrupowania Boko Haram.

Boko Haram to terrorystyczna organizacja powstała w 2009 roku. Działa na terenie Nigerii, próbując opanować jak najszersze terytorium celem utworzenia na nim państwa opartego o szariat. Jak dotąd amordowali około 20 tysięcy osób, w dużej części chrześcijan.

Muhammadu Buhari, prezydent Nigerii, wezwał ONZ do mediacji z islamistycznym ugrupowaniem terrorystycznym Boko Haram, które od wielu lat terroryzuje północ kraju. Jego prośby zostały jednak całkowicie zignorowane przez społeczność międzynarodową. Bezpośrednią przyczyną jest eksport ropy naftowej z Libii i Nigerii utrudniający ręczne sterowanie światowymi cenami tego surowca.

Od końca lat 50. XX w., kiedy to Brytyjczycy odkryli pierwsze złoża ropy, przemysł petrochemiczny był niszczony przez polityczne i ekonomiczne konflikty, w dużej mierze z powodu korupcji we władzach państwa, na czym korzystały wielkie koncerny paliwowe (zwłaszcza Royal Dutch Shell). Sprawa nie nabrała międzynarodowego rozgłosu aż do lat 90., kiedy to wykonano egzekucję nigeryjskiego aktywisty Ken Saro-Wiwa, co spowodowało natychmiastowe zawieszenie członkostwa Nigerii we Wspólnocie Narodów.

W 2000 całkowite wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego stanowiło 98% eksportu i 83% dochodów dla budżetu państwa, generując ponad 40% PKB.

Nigeryjskie zasoby ropy naftowej są oceniane przez amerykańską instytucję Energy Information Administration na 16 do 22 mld baryłek, są też źródła które mówią, że może być to nawet 35,3 mld baryłek. Oznacza to, że Nigeria jest 10-tym państwem na świecie pod względem tego surowca.

Stany Zjednoczone importują 40% nigeryjskiej ropy, będąc jej największym odbiorcą. Większość zysków z wydobycia ropy trafia do nigeryjskiego rządu. Według Banku Światowego większość zysków z wydobycia jest zagarnięta przez zaledwie 1% społeczeństwa.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

KOMENTARZE

  • Zyski z ropy zgarnia 1% społeczeństwa. A gdzie na świecie jest inaczej?
    Pozytywnym zjawiskiem w całej Afryce jest bardzo szybki procentowy wzrost klasy średniej i raczej tutaj szukałbym szansy dla Afryki, a nie w ropie naftowej, której znaczenie i tak będzie spadać.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031