Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
176 postów 160 komentarzy

Narymunt

Narymunt - Jarosław Narymunt Rożyński

Krzyk z Estonii

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Estonia jest najmniejszym państwem UE spośród tych, które kiedyś wchodziły w skład ZSRR.

Estonia graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską. Chociaż kraj leży na południe od Bałtyku, to z całą pewnością bliżej mu do mentalności państw skandynawskich niż słowiańskich.

Muszę przyznać, że w przypadku Estonii nie potrafię być obiektywny, gdyż darzę to miejsce szczególnym sentymentem. Estonia jest miejscem magicznym, miejscami wręcz oczarowującym swoją niezwykłą kulturą, historią i architekturą. Być może to specyficzna kombinacja chłodnego klimatu, bliskości morza i gorącej krwi, a być może to po prostu wrażenie zbudowane na serdeczności na codzień spotykanych ludzi.

Minęły trzy lata od przemówienia prezydenta Estonii Toomasa Hendrika Ilves, który wezwał Polskę do wzięcia na swoje barki przywódczej roli w regionie. W tamtym czasie zrobiło ono nie małe wrażenie na słuchaczach z Polski, jednak niestety zbyt szybko rozeszło się po kościach. Pan Toomas przypomniał wtedy, że Polacy są jedynym dużym narodem, który miał takie same doświadczenia historyczne, jak inne państwa Europy Środkowej i Wschodniej.

Skąd ten wydawałoby się pozornie krzyk rozpaczy w naszym kierunku ? Czy jego celem było miłe pogłaskanie naszego ego ?

Nic z tych rzeczy. Był to krzyk, który wtedy należało rozumieć jako wezwanie do pobudki. Krzyk : obudźcie się wreszcie !

Po tych 3 latach kraje bałtyckie znalazły się w jeszcze bardziej dramatycznej sytuacji. Zostały obdarte ze złudzeń, że ktoś im w konfrontacji z Rosją pomoże. Najbardziej bolesne było z całą pewnością rozczarowanie postawą USA, Niemiec czy Francji. Nic dziwnego zatem, że z niepokojem patrzą na to, co dzieje się obecnie w Polsce.

Polscy politycy ze stoickim spokojem próbują wmówić społeczeństwu, że NATO działa wtedy, gdy Polska potrzebuje pomocy USA. Natomiast w powszechnym przekonaniu naszej klasy politycznej - Polska nie ma żadnych zobowiązań wobec słabszych od siebie sąsiadów, również będących członkami NATO. To swoiste rozdwojenie jaźni budzi zatem najwyższy niepokój w Estonii.

Swojego rodzaju ciosem nożem w zakochane serce, były słowa Brzezińskiego o tym, że Rosja może zająć kraje bałtyckie dosłownie w jeden dzień.

Po pierwsze musimy zdawać sobie sprawę, że jeżeli Rosja faktycznie zajmie Estonię, to nie będzie to odosobniony krok, lecz rozpęd przed biegiem. Fałszywe jest przekonanie, że skoro płonie mieszkanie naszego sąsiada, to nikt tym samym nie podpali naszego mieszkania. Nie można pozostawać biernym wobec takiej agresji ponieważ bierna postawa zachęca do dalszej eskalacji. Bezkarność dodaje bandytom skrzydeł.

Po drugie musimy pamiętać, dlaczego to właśnie tam wyznaczyliśmy granicę pomiędzy wschodem a zachodem. Powinniśmy zadać sobie fundamentalne pytanie - czy chcemy, aby ewentualna agresja Rosji była podtrzymywana pod Pskowem, czy pod Warszawą ?

Tym samym w żywotnym interesie Polski leży pomoc i opieka nad Krajami Bałtyckimi. To właśnie tam powinna znajdować się pierwsza linia obrony i to nie tylko w znaczeniu militarnym.

Ten krzyk, został usłyszany, lecz niestety nie przez wszystkich. Musimy nieustannie przypominać o nim naszej klasie politycznej.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

KOMENTARZE

 • Co to za babskie gledzenie ?
  Napisz pan ,jak jest w istocie w tym kraiku ,a potem jak baba lamentuje ,że biją murzynów .Tak to jest ,że przygłupy najpierw sieja nienawiść ,a potem "myślenie" dociera do pustego łba.
 • Autor
  "Po pierwsze musimy zdawać sobie sprawę, że jeżeli Rosja faktycznie zajmie Estonię, to nie będzie to odosobniony krok, lecz rozpęd przed biegiem."

  Tak, to prawda, jak Rosjanie ruszą, to się na Estonii nie skończy. Trzeba z tym się liczyć i temu zapobiec. Na początek należy przyznać prawa obywatelskie Rosjanom w Estonii i pozbyć się wojsk NATO. Wtedy Rosjanie nie będą mieli interesu jej zajmować.

  Ja słyszę krzyk z Estonii, ale jest to krzyk uciskanej mniejszości rosyjskiej.
 • @PiotrZW 10:08:15
  Rosja to duży kraj, a demografia się kurczy. Putin powinien zabrać z Estonii swoich ludzi, bo to okupanci. Dajcie się rządzić Estończykom po swojemu.
 • @Talbot 10:23:29
  " Putin powinien zabrać z Estonii swoich ludzi, bo to okupanci. "

  Chcesz powiedzieć, że to oni okupują ten kraj?
 • @PiotrZW 11:02:43
  A kto tę mniejszość rosyjską osiedlił w Estonii?
  Czy są to rdzenni Estończycy? Dobrze, że z Polski pozabierali swoich ludzi, gdy wyprowadzali wojska okupacyjne.
 • @Talbot 10:23:29
  'Dajcie się rządzić Estończykom po swojemu." Nie zalecam ,już kiedyś rządzili jak chcieli . https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/66/20th_SS_Division_Logo.svg/200px-20th_SS_Division_Logo.svg.png
 • ten "krzyk"
  ma świński ryj chazara aj waj - giewałt-owski.
 • @Repsol 11:20:29
  Niech Rosja zajmie całą Europę wraz z Polską, bo nikt tam nie potrafi się rządzić.
 • Trump będzie współpracować z Polską w celu wzmocnienia NATO
  https://pl.sputniknews.com/polityka/20160929/3963627/trump-polska-nato.html
 • @Talbot 11:44:27
  Może nie zdążyć .:) https://forumemjot.wordpress.com/2016/08/24/ukrainska-telewizja-przemysl-jest-ukrainski/
 • @Repsol 12:10:17
  Potępiam ukraińskich nacjonalistów.
  Polska przy pomocy USA powinna się zbroić, aby nie było takich historii z banderowcami.
  Problem polega na tym, że Rosja ustami swoich polityków, prowokuje banderpwców do takich pomysłów, proponując Polsce zajęcie przedwojennych terenów.
  Nie zgadzasz się, aby Trump dozbroił Polskę?
 • @Talbot 12:21:25
  Lepiej licencje z Rosji i porządny offset do tego , wtedy będzie im zależało na współpracy z Polską . No ale prędzej uwierzę w zakupy broni w Izraelu , jak w realizację Polskiej racji stanu , przez obecne władze .Ps.Na usta polityków nie zwracaj uwagi .Pozdrawiam.
 • @Repsol 12:39:15
  "Lepiej licencje z Rosji i porządny offset do tego"

  Przecież Polska nie jest w WNP. tylko w NATO.
  Jak to sobie wyobrażasz?
  Sama Rosja nie zgodzi się na dozbrajanie NATO, sprzedając Polsce nowoczesną broń i kody do niej.
 • @Talbot 12:49:18
  Defensywną jak najbardziej możemy kupić gdzie chcemy . NATO już nas wyposażyło w stare Leopardy bez amunicji ppanc. Czy Rosja się zgodzi , pytał ktoś ?. :)
 • @Talbot 12:21:25
  Trump nie dozbroi Polski za friko. Jak zwykle przepłacimy 3 lub 4 razy więcej niż to warte. Próbowaliśmy offsetu z amerykanami i wyszliśmy na tym jak Indianie na sprzedaży Manhattanu. Lepiej rozwijać własny przemysł bez oglądania sie na kogokolwiek. Niestety styropianiarze zniszczyli cały przemysł ciężki ale przy odrobinie wysiłku da się go odbudować.
 • @czerwony baron 13:18:21
  A Polska za frico dostaje od Rosji gaz i ropę?
 • 8 USA wojna Rosja G20 polityka Obama i Putin – chłodne spojrzenia sprowokowały internet
  http://static.geekweek.pl/cms/2016/09/1_08-589x490.jpg


  http://www.geekweek.pl/galerie/4527/obama-i-putin--chlodne-spojrzenia-sprowokowaly-internet
 • @Talbot 13:20:53
  Przyjacielu drogi, przeczytaj do czego sie odnoszę. Napisałeś że "Trump dozbroi" - tego typu stwierdzenia odczytuje się jako darmową pomoc. Gdybyś napisał że "Trump sprzeda" - nie byłoby problemu :)
 • @czerwony baron 13:48:34
  Co do ruskich. Były negocjacje i tyle. Jeżeli natomiast chodzi o offset za f16 zostaliśmy ordynarnie orżnięci i to przez "największego sojusznika" Polski.
 • @Talbot 11:11:11
  Estonia...??? Da zabieraj nach.....Komu potrzebne te hemoroidy...
 • @fretka 16:54:23
  Rosjanie Polaków też traktują jak hemoroidy, bo nie dają się ujeździć Ruskiemu Miru.
  To wstyd pisać tak o narodzie.
 • @fretka 16:54:23
  Zobacz co od kilku dni dzieje się na Słońcu: http://www.n3kl.org/sun/noaa.html

  Elektrony emitowane ze słońca, zmieniają ludzką świadomość. Gdy dotrą do ziemskiej magnetosfery, staniesz się oświecona...
 • @Talbot 17:06:51
  Sorry, pomyliłam się chodziło mi o ...Inflanty.
 • @Talbot 13:33:32
  Na tym zdjęciu widzę pożądanie Obamy, chce pocałować Putina a Putin się opiera. Chęć takiego pocałunku może być powodowany gejowską duszą Obamy ( takie plotki były) lub/ i największego mafiozy na świecie.
  Nie dał się Putin pocałować zatem:

  Amerykański Departament Stanu na polecenie prezydenta Baracka Obamy szuka wariantów działań w Syrii, omijających współpracę z Rosją – wynika z tekstu oświadczenia zastępcy sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena przygotowanego dla Komisji Spraw Zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych.

  — Decyzją prezydenta Obamy też aktywnie analizujemy inne warianty realizacji naszych celów – zakończenia wojny domowej i rozpoczęcia transformacji politycznych w Syrii. Nadal podtrzymujemy bliskie więzi z umiarkowaną opozycją, by podtrzymać jej zdolność do przeżycia – podkreślono w oświadczeniu.

  Wcześniej agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródło, poinformowała, że amerykańska administracja rozważa szereg działań, m.in. „licencję” na dostawy zaawansowanej technologicznie broni z krajów Zatoki Perskiej „umiarkowanej” opozycji w Syrii, naloty na bazy lotnictwa syryjskiego, wysłanie do tego kraju dodatkowych sił specjalnych. Tymczasem, jak poinformował w środę amerykański resort polityki zagranicznej, na razie USA nie zamierzają zrywać współpracy między ministerstwami obrony w ramach memorandum o wzajemnym zrozumieniu ws. zapobiegania incydentom i zapewnienia bezpieczeństwa lotów podczas operacji w syryjskiej przestrzeni powietrznej.

  https://pl.sputniknews.com/polityka/20160929/3968049/usa-syria-wojnadomowa.html
 • @Talbot 10:23:29
  Sugerujesz że Polacy powinni tak postąpić żydami którzy rządzą Polska od 89r ? Polska to przecież kraj okupowany i ograbiony przez żydów.
  Cała prywatyzacja polegała na tym że żyd na stanowisku państwowym sprzedawał majątek Polaków "prywatnym" i korporacyjnym żydom.

  Różnica jest taka że Rosjanie nie rządzą w Estonii a żydzi w Polsce rządzą.

  Co na to zasady demokracji ?
  Znikoma mniejszość nie może rządzić większością.

  Demokracja to parytety we władzach zgodne z proporcjami poszczególnych populacji zamieszkujących dany kraj.

  W Polsce oznacza to władzę Polaków a w Estonii dzielenie władzy między Estończyków i Rosjan.
 • @Oscar 19:22:17
  Polski na obecny czas nie ma .Tu są tylko interesy Usraela . Pozdrawiam.Ps .Polecam . :https://www.youtube.com/watch?v=mG0m4GQRDKU
 • @All
  Przypominam wszystkim że Litwa , Łotwa i Estonia poszły za Hitlerem . Amen.
 • Płacą za objętość
  Dużo objętości z małą ilością treści. Typowe starozakonne bredzenie za 1.50zł.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031