Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
177 postów 160 komentarzy

Narymunt

Narymunt - Jarosław Narymunt Rożyński

Od 20 do 200 tysiecy kary za bycie przedsiebiorcą

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Najnowsze projekty ustaw wypływające z Ministerstwa Finansów budzą po prostu grozę.

Fiskus ma bowiem mieć nowe narzędzia umożliwiające permanentną inwigilację podatnika w momencie, gdy złoży on wniosek o założenie działalności gospodarczej. Przed wydaniem pozwolenia na założenie firmy osoby "podejrzane o oszustwa" mają zostać obłożone obowiązkiem wpłaty kaucji od 20 do 200 tysięcy złotych.

Tempo wprowadzania nowych przepisów jest piorunujące. Nowelizacja ustaw m.in. o podatku VAT trafiła już ponoć do konsultacji publicznych. Sprawa jednak jest trzymana z dala od rozgłosu w obawie przed kolejnymi, masowymi protestami.

Nie wiadomo bowiem, na jakiej zasadzie US miałby określać czy dane osoby są podejrzane o oszustwa. Nie jest przecież wyznacznikiem tutaj fakt ewentualnych, toczących się postępowań, lecz samowolna decyzja urzędnika skarbowego. Taka dowolność interpretacji stojąca w wyraźnej sprzeczności z Konstytucją cofa nas do czasów zaborów i metod rodem z carskiej Rosji.

W praktyce oznaczać to bowiem będzie możliwość manipulacji przez urzędników na niespotykaną dotąd karę. Jak zatem mówić o przyjaznej gospodarce lub w ogóle o gospodarce wolnorynkowej skoro podjęcie działalności gospodarczej od razu ściąga na potencjalnego przedsiębiorcę aparat karno-skarbowy ?

Kaucja rejestracyjna, bo tak nazywa się nowa danina, będzie warunkiem założenia nowej firmy. Nie jest to jednak ani kapitał zakładowy, ani tym bardziej wydatek, który będzie można wliczyć w koszta. Będą to środki zatrzymywane przez urząd skarbowy, nie podlegające zwrotowi, a sama wysokość kaucji może ulec zwiększeniu w trakcie prowadzenia gospodarki. Podstawą do weryfikacji wysokości kaucji ma być stała kontrola "historii podatkowej".

Dla przedsiębiorców czytających te szokujące pomysły jest to przede wszystkim impuls do przenoszenia firm za granicę. Nikt normalny nie będzie prowadził działalności w kraju, w którym biznes podlega stałemu wyciąganiu daniny na zasadach dowolnej interpretacji skarbowej.

Jest przecież oczywiste, że mechanizmy te tworzone są przede wszystkim po to, aby narzucić lokalnym urzędnikom nowe kwoty do regularnego ściągania pieniędzy z przedsiębiorców. Pozyskanie tych kwot od firm jest czynnikiem determinującym kontynuację zatrudnienia w urzędach skarbowych. Tak jak sprzedawcy mają limity sprzedaży do zrobienia w konkretnych miesiącach, tak samo urzędnicy skarbowi mają limity kwot do ściągnięcia z przedsiębiorców.

Zdziwi się bardzo minister Morawiecki, który twierdzi, że cyt. : "widzi gigantyczne pieniądze do odzyskania z podatków".

Zaledwie w III kwartale 2016 roku ilość firm przeniesionych do Czech i na Słowację wzrosła 8-krotnie (!!!). Przy tak galopującym procesie najprawdopodobniej w IV kwartale zobaczymy proces wynoszenia się firm na skalę, jakiej Polska nie widziała jeszcze od czasów 20-lecia międzywojennego.

Jak na ironię, już w tej chwili widać wyraźnie, że nowy "super-minister" zostanie w pierwszym kwartale kozłem ofiarnym PIS i poniesie osobistą oraz medialną cenę za nadchodzący krach finansów publicznych.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

[źródła]

Fiskus chce prześwietlać nowe firmy. "Oszuści" zapłacą nawet 200 tys. zł
Morawiecki widzi "gigantyczne pieniądze" do odzyskania z podatków
Szydło: gospodarka priorytetem rządu na najbliższe miesiące
Gomułka odszedł, bo złamał "kategoryczny zakaz"
Morawiecki: odchudzimy administrację publiczną. Oszczędności? "Setki milionów złotych"
"Najbiedniejsi zapłacą mniej". Pierwsze szczegóły jednolitego podatku

KOMENTARZE

 • pomysł,
  aby umożiiwić swobodny przepływ ...

  a nie ujednolicić podatków

  oznaczał WOJNĘ

  i na to Polacy się zgodzili w referendum o przystąpienie do UE
 • Bez jaj.
  "Nie wiadomo bowiem, na jakiej zasadzie US miałby określać czy dane osoby są podejrzane o oszustwa"
  - doskonale wiadomo na jakiej zasadzie.

  "cofa nas do czasów zaborów i metod rodem z carskiej Rosji"
  - Proszę Pana, Rosja miała jeden z najlepszych systemów prawnych przed I WŚ.

  "nowy "super-minister" zostanie w pierwszym kwartale kozłem ofiarnym PIS i poniesie osobistą oraz medialną cenę za nadchodzący krach finansów publicznych"
  - a jemu, temu ministrowi, który uprzednio zarabiał miliony na pensji, to zwisa i powiewa.
  Co innego, gdyby poniósł odpowiedzialność karną.
 • Coś chyba naciągana interpretacja przepisów.
  Pewnie chodzi to takich "biznesmenów" którzy już w przeszłości nie płacili podatków i likwidowali działalność a następnie zakładali nową firemkę.
  Nowe firmy mają udogodnienia na starcie ... ale nowe firmy i stare osoby już nie powinny na tym żerować.
  Są firmy zakładane tylko do po to by załapać jakieś fundusze (od kolesi z UE) i po skonsumowaniu funduszy likwidowane (bez płacenia podatków bo .. nie było zysków).
  Cały biznes unikania VATu polega na zakładaniu firm słupów i ich likwidacji po wyłudzeniu Vatu.
  Wiele przekrętów robi się właśnie w firemkach zakładanych na okoliczność przekrętu a potem szybciutko likwidowanych. Nawet przy budowie autostrad tak robiono. To już rutynowe działanie przestępców gospodarczych.

  Nie popieram PISu (zwłaszcza w zakresie polityki zagranicznej) ale popieram ich walkę z patologiami gospodarczymi w Polsce (ze rabunkiem na wielką skalę).
  Repolonizacja banków i gospodarki to dobry kierunek działania, walka ze złodziejami też. Budżet traci na tym setki miliardów zł rocznie.
  Polska mogłaby za te pieniądze pozbyć się lichwiarskich długów zrobionych przez PO.
 • @Oscar 14:45:33
  No po prostu nie wierzę w dobrą wolę PIS-u. Jeśli popiera się CETA, faktycznie likwidującą wiele dziedzin gospodarki, to utrudnianie wszelkiej działalności chocby poprzez mafijne ściąganie pieniędzy od przedsiębiorców jest tylko kolejnym krokiem w kierunku likwidacji naszej państwowości i narodu. Najpierw pozbyto się poprzez emigrację pracowników , teraz wyeksportują się przedsiębiorcy. Zresztą intencje PIS-u można zobaczyć poprzez historię ich pierwszego rządu i planów reformy gospodarczej KLuski.
  To wszystko ściema by odwrócić uwagę ludzi od celowej postępującej likwidacji Polski.
 • @zadziwiony 15:12:26
  Też nie mam zaufania do PISu podobnie jak do PO.
  To w końcu solidaruchy czyli ci co wymusili oddania Polski w ręce globalnych bandytów.
  Od 89r to globalni bandyci w istocie decydują co mają robić "Polskojęzyczne" rządy post solidaruchów.

  Sądzę że PIS dostał pozwolenie od globalnych bandytów na ukrócenie grabieży ekonomicznej Polaków za cenę całkowitego wasalizmu wobec globalnych planów globalistów. I widać to gołym okiem MSZ to w pełni agentura globalnych bandytów.
  Polska dla globalnych bandytów to nic nie znaczący obiekt rabunku ale ważne pole przyszłej wojny z Rosją i ważny dostawca mięsa armatniego.
 • Jak widzę sens istnienia tego kraju
  Naprodukowano miliony magistrów nie nadających się do niczego, wprowadzono 500+, a teraz gorączkowo szuka się dodatkowego źródła do finansowania tego wszystkiego. Najlepiej oczywiście w małych polskich firmach.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031