Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
163 posty 153 komentarze

Narymunt

Narymunt - Jarosław Narymunt Rożyński

Polska i Białoruś zacieśniają współpracę

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Minister Morawiecki odbył spotkanie z prezydentem Białorusi - Aleksandrem Łukaszenką.

Polska będzie wspierać Białoruś w jej dążeniu do integracji ze strukturami europejskimi. Podstawową platformą do oderwania Białorusi od Rosji będzie współpraca gospodarcza.

Białoruś nie ma wątpliwości, że Polska jest do niej przyjaźnie nastawiona i jednocześnie jest najważniejszą bramą do Europy. Jednocześnie pogarszająca się sytuacja gospodarcza Rosji ciągnie w dół również Białoruś. Naturalnym krokiem jest zatem poszukiwanie nowych rynków zbytu i szerokich kontaktów biznesowych. Obie strony wychodzą zatem na wprost oczekiwaniom i otwierają się na nowe podejście do wzajemnych relacji.

Nasze oba kraje łączy kilkaset lat wspólnej historii, więzy krwi, wspólna walka z najeźdźcami, wspólna ofiara z rąk okupantów.

Mateusz Morawiecki zainaugurował XX Polsko-Białoruskie Forum Gospodarcze „Dobrosąsiedztwo 2016” w Mińsku. W spotkaniu tym wzięło udział ponad 500 uczestników.

Podczas Forum Gospodarczego „Dobrosąsiedztwo 2016” został podpisany list intencyjny dotyczący utworzenia Polsko-Białoruskiego Centrum IPO (Initial Public Offering – pierwsza oferta publiczna).

Szacowana wymiana handlowa pomiędzy Polska a Białorusią wyniesie w 2016 roku ponad 2,5mld dolarów. Ostrożne prognozy mówią jednak o tym, że nie ma przeszkód, aby wynik ten w najbliższych latach podwoić.

Naturalnym krokiem byłoby teraz ułatwienie w obszarze ruchu granicznego dla małego handlu i drobnych przedsiębiorstw.

Warto również podkreślić, że obie strony są również zainteresowane szeroką współpracą w zakresie przemysłu obronnego jak również dołączeniem Białorusi do istniejącej już brygady LITPOLUKR. Zarówno Polska, Ukraina, jak również Litwa jednoznacznie podkreślają, że drzwi dla Białorusi do Wielonarodowej Brygady stoją otworem i wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na pierwszy krok w tym kierunku.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

KOMENTARZE

 • zamiast LIT... chgw co?
  To należy powołać kilka oddziałów Rzeczypospolitej!
 • ...
  Jakim cudem ma niby dojść do współpracy między państwem okupowanym przez Ussrael a państwem, które taką okupacje odrzuca?
  Morawiecki podobnie jak poprzednicy został wysłany na Białoruś przez swoich Waszyngtońskich mocodawców sprawdzić czy może tym razem Łukaszenko sprzeda swój kraj... Na szczęście prawdziwego patrioty kupić się nie da...
 • ...
  Panie Prezydencie Łukaszenko , trzymaj się Pan za dala od tych hien... Pod przykrywką forum gospodarczych nawpuszczają agentury i kolejny raz spróbują zrobić Miński majdan..
 • WPS
  Pokaż swój pogląd na politykę wscodnią Polski, a powiem ci kim jesteś.

  Kanalie z Wall Streat wyłażą natychmiast i dlatego pojawienie się autora nie dziwi :)))

  Życzeniowa polityka bazująca na katastrofie Rosji, to niemal psychoza syjonistyczna.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930