Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
163 posty 153 komentarze

Narymunt

Narymunt - Jarosław Narymunt Rożyński

Próba anulowania interpretacji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Podatnik, po przeczytaniu dowolnej ustawy i rozporządzeń powinien od razu wiedzieć co może zrobić, a co nie oraz ile podatku ma zapłacić.

Do tej pory gdy podatnik miał wątpliwości w kwestii interpretacji zawiłych przepisów podatkowych, mógł zwrócić się do urzędu skarbowego o indywidualną interpretację. Pismo, które otrzymał w odpowiedzi, zazwyczaj chroniło go przed karą lub błędem, o ile postępował zgodnie ze wskazówkami zawartymi w interpretacji. Nowy pomysł rządu polega na tym, że z dniem wejścia poprawki do ustawy, wszelkie interpretacje wydane do tej pory - tracą swoją wartość, a urząd skarbowy może na nowo interpretować przepisy, nawet w sposób sprzeczny z wcześniej wydanymi orzeczeniami.

Bardzo dużo zastrzeń budzi również sam sposób wprowadzenia poprawek. Z przyczyn oczywistych, nie podjęto w temacie poprawki zarówno konsultacji społecznych, jak również oceny konsekwencji budżetowych.

Rząd oczywiście uparcie wmawia podatnikom, że zmiany idą w dobrym kierunku, a zamysłem ustawodawcy jest większa ochrona firm przed niewłaściwymi decyzjami urzędników. Są to zwykłe kłamstwa, ponieważ nie jest celem aparatu skarbowego zmniejszanie wpłwów do budżetu, lecz szukanie nowych sposobów na ściągnięcie pieniędzy z przedsiębiorców. Normalne prawo nie wymaga przecież interpretacji tylko jest czytelne i zrozumiałe dla podatnika.

Podatnik, po przeczytaniu dowolnej ustawy i rozporządzeń powinien od razu wiedzieć co może zrobić, a co nie oraz ile podatku ma zapłacić. W dobrze napisanym prawie nie powinno być miejsca na urzędnicze interpretacje. W Polsce natomiast doszliśmy do absurdów, gdzie co innego jest w przepisach prawnych, a co innego w praktyce urzędniczej.

Celem zmiany w przepisach nie jest bowiem ułatwienie życia przedsiębiorcom, bo przepisy na podstawie których działa administracja skarbowa nie zmienią się w tym zakresie na korzyść. Zmieni się jedynie to, że zniknie osłona, w postaci zobowiązującego urząd skarbowy objaśnienia zapisów ustawy.

Zmiany w przepisach najprawdopodobniej wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

KOMENTARZE

 • Prwo jest zawiłe i niezrozumiałe w spsób zamiezrzony.
  Takie prawo pozwala je interpretować przez urzędy w sposób wieloznaczny.
  I dla swoich dla "elyty" prawo jest interpretowana inaczej a dla malutkich też inaczej.
  "Elyty" w Polsce są koszerne i to one tworzą prawo a tania siła robocza to Polacy i oni nie maj`a w Polsce nic do gadania.

  W ten sposób dla "Elyt" obowiązuje realnie inna interpretacja tych samych zapisów a dla polskich roboli inna.

  Tak się pisze np umowy dla naiwnych w firmach ubezpieczeniowych.
  Naiwny czyta i rozumie że jest ubezpieczony od wszystkiego ale jak coś mu się wydarzy to prawnik z firmy ubezpieczeniowej wykaże mu że się nie należy..

  Tak samo jest z podatkami (jedni muszą płacić a inni nie..) i innymi obowiązkami i przywilejami.

  Żydzi to mistrzowie oszustwa, kłamstwa, manipulacji, hollywoodzkiej rzeczywistości..
  Gdzie nam prostym Słowianom do nich.
  To "elyty" im się należy i oni potrafią o to zadbać w białych kołnierzykach lub jak się nie daje to za pomocą piątkowych samobójców lub wprost kolorowych demokratycznych rewolucji.

  Nieczytelne i niejednoznaczne prawo to fundament wszelkich oszustw.
  Państwo solidaruchów na takim fundamencie stoi.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930