Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
176 postów 160 komentarzy

Narymunt

Narymunt - Jarosław Narymunt Rożyński

Renesans polsko-japoński

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy w obliczu odradzających się ambicji Federacji Rosyjskiej, Polska i Japonia znów podejmą intensywną współpracę

Nie jest zapewne dla nikogo zaskoczeniem fakt, że Stany Zjednoczone są największym inwestorem w Polsce pod względem wartości inwestycji. Jak się jednak okazuje, drugim najważniejszym partnerem nie są ani Niemcy, ani tym bardziej Rosja, lecz własnie kraj kwitnącej wiśni, czyli Cesarstwo Japonii. Niemcy, co prawda są na drugim miejscu jeżeli chodzi o liczbę inwestycji, natomiast pod kątem wartości tych inwestycji, wyprzedzają ich właśnie Japończycy.

W Polsce nikomu nie trzeba przedstawiać takich firm jak Toyota, Sharp, Panasonic czy Mitsubishi. Japońskie produkty cieszą się w Polsce niezwykłą popularnością, chociaż czasami czynnikiem zniechęcającym do zakupów jest świadomość odległości dzielące nasze dwa kraje. Nie zmienia to jednak faktu, że japońskie marki są w ścisłej czołówce zaufania polskich konsumentów.

Do tego wszystkiego dochodzi oczywiście tło historyczne. Wszyscy w Polsce pamiętają obietnice zbudowania tu "drugiej Japonii". Nie przez przypadek padła tutaj nazwa tego konkretnie kraju, a nie np. którejś gospodarczej potęgi europejskiej.

Co ciekawe, Japonia od lat zainteresowana jest pogłębieniem współpracy z Grupą Wyszehradzką. Robocza nazwa współpracy to V4+Japan, a jej historia sięga już 2003 roku od czasu wizyty premiera Japonii Junichiro Koizumiego.

Przy tej okazji warto również wspomnieć wyprawy Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego do Japonii przed II Wojną Światową. Zgodnie z zasadą "wróg mojego wroga, jest moim sojusznikiem", Polacy i Japończycy nie raz szukali wspólnego mianownika w podjęciu konfrontacji z zagrażającym im państwem rosyjskim.

Czy w obliczu odradzających się ambicji Federacji Rosyjskiej, Polska i Japonia znów podejmą intensywną współpracę ? Na dzień dzisiejszy trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Z całą pewnością z obu stron nie są podejmowane odpowiednie działania w tym zakresie. W pewnym sensie powtarzamy błędy z historii, zamiast wyciągnąć wnioski na przyszłość.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

[źródła]

Grupa Wyszehradzka i Japonia
Szczyt premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Japonii
Grupa Wyszehradzka i Japonia deklarują chęć poglębienia współpracy

KOMENTARZE

 • Wszyscy w Polsce pamiętają obietnice zbudowania tu "drugiej Japonii".
  Od tego czasu POPiS - owa banda wygnała z własnej ojczyzny miliony rodaków i na ich miejsce sprowadziła miliony obcych kulturowo Ukraińców, którym chce fundować obywatelstwo i 500+ zasiłki na ich potomstwo.

  W tym samym czasie rasowa Japonia zbudowała swoją gospodarczą potęgę i nadal twardo opiera się ONZ - towskiej bandzie, nie godząc się na przyjmowanie uchodźców.
  https://refugeeresettlementwatch.wordpress.com/2017/02/24/japan-holds-firm-admits-only-tiny-number-of-refugees/
 • @narymunt
  ,,,Wróg mojego wroga jest moim wrogiem,, piszesz czy ty wogle rozumiesz co piszesz,czy japonczycy w czasie wojny byli ludzcy szlachetni, czy polak nic nie potraf poza praca najemna pomysl baranie moze inaczej,moze nie trzeba szukac wroga ale zyc z rosja w relacjach dalekich od wrogosci a w sensie geopolitycznym i gospodarczym na pewno kozystniej bedzie ulozyc sie z rosja niz japonia co nie znaczy oczywiscie ze mamy odwracac sie do japoni plecami. to jest zly wybor i zla koncepcja pozatym Rosja nie jest sila agresywna [poownaj z usa] i niema tam darzenia do wladzy absolutnej nad swiatem-film ,,end game,, a ten aspekt powinien byc zasadniczy przy rozwazaniu kazdej kwesti czastkowej...Pocztaj prisonplanet.pl albo art ,, 50 pytan ,na www. prawym okiem,, czy to Rosja przejela polske.......
 • @jan 22:24:45
  a niby w czym Polska miałaby być gorsza od USA w sojuszu z Japonią?

  Rycerz Niepokalanej (MMKolbe) podbił ponoć tamte ziemie mentalnie na długo przed siepniem 1945 r. Dlaczego by więc w ten sposób nie zagrać z Amerykanami w remika?
 • Czego Japonia się boi
  "Polacy i Japończycy nie raz szukali wspólnego mianownika w podjęciu konfrontacji z zagrażającym im państwem rosyjskim."

  Japonia opiera się na eksporcie produktów z wartością dodaną. Dobre stosunki z Rosją i dostęp do rosyjskich surowców oraz rynku, są koniecznym warunkiem przetrwania wobec chińskiej konkurencji.
 • @maharaja 15:02:54
  "a niby w czym Polska miałaby być gorsza od USA w sojuszu z Japonią?"

  A niby w czym Litwa miałaby być gorsza od Polski w sojuszu z Japonią?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031