Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
177 postów 160 komentarzy

Narymunt

Narymunt - Jarosław Narymunt Rożyński

Wojna o Katar

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Niewielkie państwo przy granicy z Arabią Saudyjską nagle stało się centrum zainteresowania świata arabskiego i nie tylko.

Skąd nagle takie zainteresowanie tym niewielkim księstwem, oskarżenia o wspieranie terroryzmu, wewnętrzne zamieszki inspirowane z zewnątrz ? W 1971 roku u wybrzeży Kataru odnaleziono największe na świecie złoże gazu ziemnego nazywane powszechnie "Pole Północne", co umieściło Emirat Kataru na trzecim miejscu na świecie, wśród największych eksporterów surowca, obok Rosji i Iranu.

Zaledwie kilka dni temu świat obiegła informacja o rekordowym kontrakcie USA z Arabią Saudyjską w zakresie przemysłu zbrojeniowego i wydobycia surowców energetycznych. Sam stawiałem sobie wtedy pytanie, czy Arabia Saudyjska nie zbroi się tak właśnie w perspektywie konfliktu z Iranem. Tymczasem Katar w porównaniu do Iranu posiada nieproporcjonalnie malutkie siły zbrojne i jest jednocześnie "łakomym kąskiem" dającym kontrolę nad potężnymi zasobami surowców energetycznych. Można powiedzieć, że mamy swojego rodzaju deja vu, wspominając podłoża konfliktu w Kuwejcie.

Czy czeka nas zatem konflikt Arabii Saudyjskiej z Katarem ? Trudno to sobie w tej chwili wyobrazić. To właśnie tutaj swoją siedzibę ma telewizja Al-Dżazira, to tutaj jest "klejnot pustyni", gdzie produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca wynosie prawie 110 tysięcy dolaró na osobę (w Polsce 12 tysięcy dolarów na osobę). Katar jest również bardzo ważnym centrum arabskiej bankowości.

Podłożem zbliżającego przewrotu w Katarze są trzy czynniki : ropa i gaz, wojna w Jemenie i mniejszość irańska w Katarze, próba wykorzystania sytuacji międzynarodowej przez lokalne siły. W trakcie rządów prezydenta Baracka Obamy stosowano politykę równoważenia sił na Bliskim Wschodzie i w konsekwekwencji wspierano małe państwa, w tym również Katar. Taktyka zawiodła o czym wyrażnie świadczy konflikt w Jemenie. Zdecydowano się zatem na wsparcie "większych" sojuszników przyjmując założenie, że Ci mniejsi zostaną "wchłonięci" przez konkurencyjne strony. Wszystko wskazuje na to, że Katar będzie musiał znacząco "zbliżyć się" do Arabii Saudyjskiej. Administracja Donalda Trumpa wyraźnie postawiła na Arabię Saudyjską, co nie obeszło się bez uwagi np. w Turcji.

W ostatnim czasie dowiedzieliśmy się, że Egipt, Bahrajn, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie zrywają stosunki dyplomatyczne z Katarem. Trzeba przyznać, że jest to bardzo radykalny ruch zważywszy pod uwagę, że wszystkie te kraje są przecież arabskie i blisko spokrewnione. Wiele mówiący jest również fakt całkowitego zamknięcia granicy Arabii Saudyjskiej z Katarem pod pretekstem zagrożenia ze strony terroryzmu i ekstremizmu. Zamknięto nie tylko granice lądowe, ale również przestrzeń powietrzną i morską dla katarskich samolotów, statków i okrętów. Arabia Saudyjska zagrożona ekstremizmem z Kataru ? Egipt zagrożony ekstremizmem z Kataru ?

Co ciekawe, Katar został również wykluczony przez Arabia Saudyjską z koalicji do walki z rebeliantami w Jemenie (czyt. z Szyitami). Sugeruje to zatem, że Arabia Saudyjska stawia Katar w jednej linii ze swoim strategicznym przeciwnikiem.

Sytuacji nie poprawia fakt, że również amerykańskie media zaczęły masowo przedstawiać Katar jako państwo wspierające terroryzm nie przedstawiając na tę okoliczność żadnych szczególnych dowodów. Jednocześnie, o ironio, Katar jest organizatorem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku oraz członkiem prowadzonej przez USA koalicji do walki z Państwem Islamskim. Czy zatem pomimo wszystkich wyżej wymienionych czynników dojdzie do otwartej agresji na to niewielkie państwo ?

Sytuacja w Katarze jest ciekawym przykładem starcia interesów geopolitycznych i ekonomicznych, z "bratnią przyjaźnią wiary i kultury".

Analizując całą zaistniałą sytuację przypomina mi się stare, polskie powiedzenie : wśród serdecznych przyjaciół, psy zająca zjadły.

ps. od momentu rozpoczęcia pisania tego tekstu, kolejne kraje zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem, w tym Libia i Jemen.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

KOMENTARZE

 • Czyli znowu "nasza" polityka postawiła nie na tego wielbłąda,
  i co teraz z katarskim gazem, jest nadzieja, że zostanie uwalony za koszta jakie ponosimy kupując ten gaz, chciało by się powiedzieć san escobar...
 • @
  Trump sprzedał broń za 350 mld $ żydowskim saudom i ISIS.

  Taniec żydowskiego przydupasa.
  https://www.youtube.com/watch?v=lA_NSRBKvmA

  Oni wszyscy lubią takie dzikie tańce.
  https://www.youtube.com/watch?v=Q5FIoocja4k
 • Kłótnia w "rodzinie"
  Coś mi się wydaje, że nastąpiła "kłótnia w rodzinie" monarchii znad Zatoki Perskiej. Czy Katarczycy zaczęli się wyłamywać z wielkiej koalicji "Przyjaciół Syrii", po fiasku ich polityki podporządkowania sobie Syrii, wyniku interwencji sił rosyjskich po stronie rządowej?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031