Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
177 postów 160 komentarzy

Narymunt

Narymunt - Jarosław Narymunt Rożyński

Iran

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W tym jednym słowie kryje się historia jednej z najstarszych cywilizacji świata. Pierwsze ślady obecności człowieka są tam datowane na ponad 40 tysięcy lat przed naszą erą.

Persja, której mieszkańcy często myleni są z Arabami, jest miejscem wyjątkowym.

Nie można na ten kraj patrzeć przez pryzmat historii najnowszej. Wystarczy cofnąć się zaledwie kilkadziesiąt lat wstecz do czasów Mohammeda Rezy Pahlawiego, Szachinszacha Iranu, by uświadomić sobie jak szybko zmienia się Iran i jak różnorodna jest jego natura. To także historia przewrotna i tragiczna, gdzie losy jednej z najstarszych monarchii świata przeplatają się z rewolucją islamską, ekstremizmem religijnym oraz nieustanną walką światowych mocarstw o najważniejszy surowiec na ziemi, czyli ropę naftową.

Iran jest stolicą Zoroastryzmu, religii wywodzącej się od Zaratusztry, których wiernych muzułmanie nazywają czcicielami ognia. To właśnie z tych korzeni wywodzą się fundamenty judaizmu i chrześcijaństwa takie jak sąd ostateczny, wędrówka duszy do piekła lub nieba, wiara w istnienie diabła jako uosobienia zła, a nawet nadejście mesjasza. Do tego wszystkiego dochodzą oczywiście jeszcze 42 zaprzeczenia bogini Maat z Księgi Umarłych, które stały się podstawą tzw. 10 przykazań bożych, czyli Dekalogu, lecz nie ulega wątpliwości fakt, że to właśnie w Persji kilka tysięcy lat przed powstaniem legendy o Jezusie zrodziły się uporządkowane fundamenty monoteizmu. Okres życia Zaratusztry datuje się na XIII wiek przed naszą erą, a jego śmierć ma w przyszłości dać narodziny proroka urodzonego z dziewicy, która wykąpie się o poranku w jeziorze Kasaoja w Pamirze. Nic dziwnego zatem, że w większości późniejszych religii znajdziemy bezpośrednie nawiązania lub nawet bezpośrednie kopie myśli spisanych przez tego kapłana.

W ostatnich wyborach prezydenckich wygrał zdecydowanie Hasan Rouhani. Polityk pragmatyczny, względnie umiarkowany i cieszący się szacunkiem na całym Bliskim Wschodzie. Będzie to jego druga kadencja na tym stanowisku i jednocześnie drugi etap dalszego "otwierania się" Iranu na świat. Z całą pewnością w pierwszej kolejności będzie to otwarcie poprzez kanały dyplomatyczne, relacje biznesowe, a dopiero znacznie później, otwarcie kulturowe. Polska powinna wykorzystać ten historyczny moment do budowy pragmatycznych relacji z Iranem, z którym zawsze mieliśmy dobre stosunki.

Iran miał również zawsze krytyczne znaczenie dla geopolityki mocarstw. Odegrał również niezwykle ważną rolę w historii Polski. To właśnie między innymi tam właśnie w najtrudniejszych czasach schronienie znaleźli polscy żołnierze Armii gen. Andersa. Pomimo odmienności wyznawanej religii, Polacy mogli liczyć na pomoc ze strony Persów. Nie jest zatem przypadkiem fakt, że w obliczu nowego zagrożenia w najbliższym czasie relacje Polski i Iranu znów bardzo się zacieśnią.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

KOMENTARZE

 • Nie ma czym się chwalić
  Anders z Anglikami zawarli umowę mimo sprzeciwu rządu i wyprowadził 2-gi korpus z ZSRR do Iranu, by pomóc im okupować Iran. Wina Iranu, która sprowadziła na niego okupacje Wielkiej Trójki (UK, USA i ZSRR) polegała na posiadaniu znacznych złóż ropy naftowej i chęci bogaceniu na jej wydobyciu (podnieśli opłatę wydobywczą dla BP, wykorzystując zakończenie wcześniejszej koncesji).
 • !
  ///To właśnie między innymi tam właśnie w najtrudniejszych czasach schronienie znaleźli polscy żołnierze Armii gen. Andersa. Pomimo odmienności wyznawanej religii, Polacy mogli liczyć na pomoc ze strony Persów. ///

  "Schronienie" "mogli liczyć" "pomoc ze strony" -cóż za wierutne bzdury!
  Iran był wówczas pod angielską okupacją więc niewiele miał do powiedzenia.Urzędnicy robili to do czego ich zmuszono i tyle.
  W 1941 cześć sił zbrojnych Anglii i ZSRR po prostu napadły na Iran który bez tego nie bardzo kwapił się do współpracy https://pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_Y
  Bez przystawienia pistoletu do irańskiej głowy nie byłoby ani "schronienia" ani żadnego "mogli liczyć" .Albowiem "nie ma karesu bez interesu"

  autor fałszuje historię dlatego *1
 • ????
  "że w obliczu nowego zagrożenia w najbliższym czasie relacje Polski i Iranu znów bardzo się zacieśnią."

  Chyba "nowych zagrożeń".

  Znów? A kiedy już były?

  To przepowiednia, czy pewność?

  Czy Autor wie coś, czego my nie wiemy?
 • @Daro 11:16:16
  Jaśniej, jaśniej proszę.
 • @Autor
  Jak wiadomo Polska jest wielkim przyjacielem i sojusznikiem Izraela.Zgodnie z tym co mówi doktryna "wróg naszego przyjaciela jest naszym wrogiem" nie ma co mówić o bliższej współpracy Polski i Iranu.
 • @Casey 13:48:54
  Miał na myśli zacieśnianie relacji Persji z Rosją. Co rzeczywiście postępuje.
 • @matterhorn 14:50:42
  M; "Jak wiadomo Polska jest wielkim przyjacielem i sojusznikiem Izraela."

  G: Niektórzy mówią nawet, że jest jego kolonią ...
 • @gotenks 19:58:14
  ciekawe, czy uchodźców z Iranu bylibyśmy w stanie przyjąć... taka polityka imigracyjna na skróty i tylnymi drzwiami: muzułmanie (nie mamy nic przeciwko), ale nie Arabowie, których w sumie trudno nam zaakceptować. potomkowie Wielkiej Gniewnej Persji, której mamy tyle do zawdzięczenia.

  No ale skoro społeczeństwo monolityczne, to sposobem jest robienie tego etapami: najpierw syryjscy chrześcijanie, potem irańscy muzułmanie... i żadnych gett, tylko absolutna integracja. Nie sądzę, by ktokolwiek z zaproszonych miał tu potrzebę wysadzania się z ładunkiem wybuchowym w powietrze...

  Tylko mało kto będzie chciał przyjechać tu, gdzie gorzej, niż u nich w kraju.... większość chce Bogatą Europę i socjal.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031