Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
177 postów 160 komentarzy

Narymunt

Narymunt - Jarosław Narymunt Rożyński

Mur litewski

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Najlepszą bronią na rosyjskie wojsko są nie czołgi czy Obrona Terytorialna, lecz europejski paszport i skrzynka wódki.

W XXI wieku, gdzie cała gospodarka i życie społeczne podlegają globalnym prawom popytu i podaży, marginalizowanie i odcinanie się od przeciwników politycznych wprowadza radykalizm i konsolidację sił. Mamy na mapie świata wiele państw, które od dziesięcioleci obłożone są sankcjami, a nadal funkcjonują w nich reżimy.

Rosja jest krajem, którego mieszkańcy czerpią wiedzę o Europie i świecie przede wszystkim z telewizji. Ten przekaz oczywiście niewiele ma wspólnego z rzeczywistością i kreuje obraz federacji jako kraju mlekiem i miodem płynący podczas gdy Zachód upada pod naporem islamskiego terroryzmu. Tymczasem demografia rosyjska bezlitośnie pokazuje, że poza Moskwą byłe imperium więcej ma wspólnego z Uralem i Kaukazem niż z Europą, a także niestety z chrześcijaństwem.

Królewiec, będący najbardziej wysuniętym punktem na Zachód, powinien być zatem miejscem wpływu miękkiej kultury, aby Rosjanie na własnej skórze mogli przekonać się, na czym polega różnica poziomu życia na wschodzie i na zachodzie. W interecie Polski i Litwy, leży przecież emigracja mieszkańców Królewca do Europy, a nie tworzenie tam swojego rodzaju getta rosyjskiego podatnego na radykalizację i propagandę z Kremla. Nie jest tajemnicą fakt, że na tych terenach nadal większość osób w większym stopniu identyfikuje się z historią Prus niż z historią Księstwa Moskiewskiego.

Nie za bardzo rozumiem, po co rozpoczęto budowę muru na granicy Litwy z Obwodem Kaliningradzkim. Zasięg rosyjskiej broni przekracza szerokość i długość Litwy razem wziętej. Nie pozostaje zatem nic innego jak przyznanie do faktu, że ma to przede wszystkim wymiar polityczny oraz jest elementem lokalnej propagandy, jakoby ten mur dawał jakąkolwiek gwarancję bezpieczeństwa.

Sun Tzu powstał tak wiele lat temu, a jego przesłania są nadal aktualne. Nie jest sztuką napluć swojemu wrogowi w twarz. Prawdziwym zwycięstwem jest zrobić ze swojego wroga, swojego największego sojusznika.

Jeszcze bardziej dziwie się Federacji Rosyjskiej w zakresie polityki prowadzonej w Kaliningradzie. Zarówno lokalizacja jak i specyfika oraz historia tego regionu predystynuje do wspaniałych możliwości gospodarczych. To mógłoby być prawdzie el Dorado biznesowe Europy czy jak kto woli Las Vegas europejski, ale zamiast tego mamy obszar do którego europejczycy po prostu boją się wjechać.

Przecież w interesie obu stron nie leży walczenie ze sobą tylko biznes dający korzyści obu stronom. Gdyby obie strony odrzuciły swoje ideologiczne i radykalne postulaty, okazałoby się, że istnieje więcej wspólnych punktów niż różnic. Nie jest przecież przypadkiem fakt, że pomimo wyraźnie wrogiej polityki Rosji wobec Polski (i odwrotnie), to pomiedzy samymi Rosjanami i Polakami wszystkie te spory schodzą na drugi plan, gdy trzeba po prostu robić biznes.

Polska nie chce wojny z Rosją, tak samo jak Rosja nie chce wojny z Polską.

Nikt w dzisiejszych czasach nie będzie ryzykował otwartej wojny, kiedy nawet niewielkie reżimy autorytarne posiadają broń jądrową. Rosja nigdy nie będzie pewna, czy w przypadku konfliktu z Polską nie okaże się, że Polska jednak dysponuje bronią jądrową, skoro od lat utrzymuje bliskie stosunki dyplomatyczne z takimi krajami jak Pakistan czy Korea Północna. Budowa zatem murów na granicy, tworzenie Obrony Terytorialnej, czy innych komponentów obronnych pasujących do XIX wieku, a nie czasów współczesnych, budzą jedynie politowanie. W trakcie I Wojny Światowej wojska całymi miesiącami okopywały się na Linii Maginota. Druga Wojna Światowa pokazała, co to jest Blietzkrieg, gdy w ciągu kilkunastu dni los Polski był już jednoznacznie rozstrzygnięty. Niezbędne jest uświadomienie naszym politykom faktu, że ewentualna III Wojna Światowa trwałaby kilka godzin. Wszelkie bajki o polskich śmigłowcach budowanych razem z Ukrainą, Obronie Terytorialnej odpierającej Specnaz, ponad kilkuset myśliwcach F-16, broni elektromagnetycznej i tym podobne, zostałyby błyskawicznie skonfrontowane z uderzeniem rakiet o zasięgu kilkusetkilometrów. Jak Polska miałaby odeprzeć siłę ognia, której źródło znajduje się głęboko na terytorium Rosji ?

Współczesna Federacja Rosyjska jest cieniem Rosji, jej kultury, historii i cywilizacji. To nadal jest młodsza siostra Rosji Radzieckiej, w której stalinizm zasiał ogromne spustoszenie. Największym zagrożeniem dla Europy jest izolacja Federacji Rosyjskiej i jej dalsza radykalizacja. Proszę bowiem uświadomić sobie, czym zakończyła się izolacja Korei Północnej, Iranu czy innych państw. Czy doprowadziło to do zmiany ustroju, zmiany polityki czy też do radykalizacji i militaryzacji ?

A co leży w interesie Rosji ? Przede wszystkim integracja gospodarcza z Europą i Azją, oraz zapewnienie sobie bezpieczeństwa poprzez strefę buforową. Rosja nie obawia się Unii Europejskiej, Rosja nie chce konfrontacji zbrojnej z USA, nawet poprzez proxy war. Najbardziej pragmatycznym rozwiązaniem satysfakcjonującym strony byłoby zatem zbudowanie w Unii Europejskiej własnego systemu bezpieczeństwa silnie spiętego z silną gospodarką Europy. Innymi słowy budowa takiej strategii geopolitycznej, która powodowałaby, że Rosji nie opłacałoby się pod żadnym względem konfrontowac ze swoim najważniejszym partnerem gospodarczym.

Gdybym miał powiedzieć, co byłoby najlepszym rozwiązaniem obecnie, to wskazałbym na budowę mostów, zamiast budowy murów. Wojna to śmierć po obu stronach granicy. Musimy dążyć do de-eskalacji napięcia i jest to mój osobisty apel do wszystkich stron.

Różni nas tak naprawdę język, historia, kultura, polityka, ale łączy nas religia chrześcijańska, pragnienie życia, pokoju i bezpieczeństwa, które jest wartością nadrzędną. Rosja musi odnaleźć sposób porozumienia się z Europą, a Unia Europejska musi wyciągnąć rękę do Rosji.

Jeżeli tego nie zrobimy, a napięcie bedzie dalej eskalować, czeka nas wojna straszniejsza niż wszystkie poprzednie razem wzięte. Tym razem jednak nie będzie miejsca by pochować dzieci, nie będzie grobów nad którymi będą płakać matki i nie będzie kronik, w których zostaną zapisane losy ku przestrodze przyszłych pokoleń. Pustynia po horyzont, błąkające się zwierzęta, głód, kwaśny deszcz, zatrute jedzenie i rzeki, piekło dantejskie na ziemi.

Ku przestrodze.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

KOMENTARZE

 • wszystko pięknie i ładnie
  tyle, że my - ludzie nie piszemy scenariusza.

  Ten został opublikowany w 1871 roku przez Alberta Pike w postaci planu trzech wojen światowych i mimo wielu krytyk oskarżających o teorie spiskowe jest on z pełną determinacją realizowany co widać , słychać i czuć.
  Nałożyć na ten scenariusz protokoły mędrców syjonu oraz talmud i cały plan znajduje uzasadnienie. A celem ostatecznym jest przejęcie całej Ziemi z jej bogactwami przez niewielką grupę psychopatów do wyłącznego zarządzania bez jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki.
 • popieram Autora
  pozdr
  ,
 • Stek bzdur
  w stylu modnego obecnie plucia na Rosję ale zrobiony aksamitnie. Skąd przeświadczenie autora że styl życia na zachodzie musi imponować Rosjanom, że chcą żyć w stylu genderycznego multi-kulti i w ogóle że Rosjanie powinni robić to co zachód uważa za najlepsze dla nich ?
  W całej Afryce Płn. zachód szerzy swoją demokrację ostatnio najczęściej poprzez bombardowania zgodnie z doktryną - im więcej bomb tym więcej demokracji, zapewne dlatego że rozbite społeczeństwa łatwiej okraść ...
  Nie przyszło autorowi do głowy że być może rosyjski styl życia jest lepszy i przez Rosjan akceptowany - toż to herezja w dzisiejszej, rządzonej przez żydów Polsce pomyśleć tylko że Rosjanin może mieć rację ... z tego co wiem to M.Piskorski miał tego typu myśli ... i nadal ma bo nadal siedzi ...
 • @Drab61 20:05:26
  Narymunt ma ambicje bycia prezydęętem więc aby sprostać dotychczasowym trendom umacnianym przez (anty)polskich preziów -byłych i obecnych - musi wylać trochę pomyj na Naród rosyjski ...

  Żenada..
  ...no i pała oczywiście *
 • @Paulus Aquarius 20:06:43
  zgadzam się.... możliwość wjazdu, choćby turystycznie i tylko na 3 miesiące, jaką UE dała Ukrainie, to coś absolutnie porażającego dla homo sovieticusa: jak to? mogę? Sam ten fakt powoduje, że klapki z oczu opadają.

  Dlatego tak ważny był mały ruch bezwizowy z Okręgiem Kaliningradzkim. Nie wiem, dlaczego władze PiS go zamknęły. Nie działają w ten sposób na rzecz inkulturacji postsowieckiego Królewca z Europą, a przy tym obniżają przychody terenów przygranicznych.

  Poza tym był to chyba jedyny teren Rosji, z którego bez wizy można było wjechać na teren UE. Ciekawy jestem, czy to Unia nam to kazała, czy to sama Polska ich znów przymknęła w zamknięciu.
 • bełkot
  Rosjanie mają nielimitowany dostęp do zachodnich mediów, w tym w języku rosyjskim. To nie Chiny. Nie ma żadnych Białorusinów i Rosjan przeprawiających się przez zieloną granicę ku "wolności". Autor żyje wyobrażeniami prostaczka typu "jak jest w Rosji - pewnie jak za Stalina". Jakie miękkie oddziaływanie biedny człowieku. Mają "Kiepskich" puścić po rosyjsku? Na propagandę w TV Belsat wydano już 800 millionów złotych i Białorusinów ona obeszła jak zeszłoroczny śnieg.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031