Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
177 postów 160 komentarzy

Narymunt

Narymunt - Jarosław Narymunt Rożyński

Jedna Sowa wiosny nie czyni

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W mediach pojawiły się kolejne materiały z tzw. afery taśmowej. Ksiądz Sowa, Paweł Graś i minister Karpiński stali się głównymi bohaterami artykułów prasowych.

Przy tej okazji postanowiono niestety wrzucić cały Kościół do jednego worka i wykorzystać materiał do ataku na całą społeczność.

Ocena moralna ks. Sowy jest kwestią interpretacji jego słów. Każdy na tej podstawie wyciąga własne wnioski. Ja jednak jestem przeciwny temu, aby w jakiejkolwiek sytuacji, na podstawie oceny jednego człowieka, tworzyć przekaz uderzający w całą wspólnotę. Nie każdy ksiądz jest taki jak ks. Sowa, tak samo jak nie każdy polityk jest taki jak Paweł Graś, nie każda premier jak Beata Szydło i nie każdy prezydent jak Andrzej Duda.

Nie uzasadniony jest zatem atak na Kościół przy użyciu zarejestrowanych materiałów.

Kościół to nie tylko polscy księża angażujący się w bieżące wydarzenia polityczne. To przede wszystkim tysiące ludzi poświęcających swoje życie i zdrowie posłudze i niesieniu pomocy innym ludziom. To wolontariusze niosący pomoc w krajach ogarniętych wojną, cierpieniem, chorobami i głodem. Ludzie, którzy na co dzień nie są tematem komentarzy w mediach, dopóki nie wytworzy się wobec nich atmosfery skandalu.

Widziałem dziewczynę 27-letnią na oddziale onkologii w stanie terminalnym. Zaledwie dwa lata temu zdobywała szczyty gór, cieszyła się życiem, robiła plany na podróże, na przyszłość. Teraz leżała patrząc jak do jej żył sączy się tramadol i czekała na śmierć. Rodzina nie odwiedzała jej codziennie, przyjaciele zamilkli, a w jej oczach było tylko jedno pytanie : jak długo jeszcze ? Widziałem przy niej księdza, który opowiadał jej o ściąganiu na maturze, o swojej szkolnej miłości, o dziewczynie o niebieskich oczach, o swoich ślubach kapłańskich i o swojej wierze.

Taki przykładów mógłbym podać setki. W moim życiu poznałem wielu kapłanów, różnych religii. Większość z nich kierowała się w życiu dobrem, troską o los innego człowieka, nauką, filozofią i uduchowieniem człowieka. Nie można na podstawie postawy jednego człowieka wyciągać wniosku na całą religię. Człowiek jest jednostką, oceniajmy zatem każdego indywidualnie, a nie zbiorowo.

Śmierć przychodzi często za wcześnie, a nasze życie jest tylko mrugnięciem oka w objęciach wszechświata. Wcześniej czy później stajemy przed pytaniami o naszą drogę, o sens naszej egzystencji oraz o wiarę w nasze życie. Kościół jest świątynią, którą tworzymy my wszyscy, a nie tylko pojedyńczy ludzie, którzy nagle stali się centrum zainteresowania mediów i polityków. Nie każdy ksiądz jest wzorem sprawiedliwości, moralności, duchowieństwa i prawości. Kapłan to również człowiek, błądzący, popełniający błędy, podatny na otoczenie.

Nie podejmuję się oceny moralnej postawy ks. Sowy, ale wiem, że z całą pewnością nie reprezentuje on całej wspólnoty.

Zanim zatem w mediach pojawi się kolejny atak na Kościół warto zadać sobie pytanie, jaki jest bilans tej instytucji. Pomimo wszystkich swoich problemów od pedofilii zaczynając a na korupcji i walce o władzę kończąc, zdecydowaną większość nadal stanowią ludzie zwyczajnie z serca dobrzy. Ludzie wierzący w zasady, w wartości, w sens walki o życie i godność człowieka.

Zamiast zatem atakować instytucję, która reprezentuje fundamenty naszego ładu społecznego, warto podjąć działania zmierzające do naprawy sytuacji. Nieść niezłomnie pomoc słabszym, być sprawiedliwym i dobrym, żyć godnie, winy swoje uznawać i za grzechy swoje pokutować.

Kościół to nie świątynie, nie habity i nie ceremonie, lecz nasze codziennie świadectwo, dzieło chrześcijańskiej cywilizacji, wspólnota ludzi oparta na szacunku, wierze i miłości.

Jest takim, jakim zbudujemy go sami.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

KOMENTARZE

 • autor
  5*
  Komentarz po powrocie z pracy
 • @Husky 07:45:49
  A gdzie wasz zaprzęg teraz gna? Jak przez Syberię, to długo na komentarz czekać trzeba będzie...
 • @Autor
  Ryba psuje się od głowy.
  Jeśli zachowania szeregowych księży są takie i nie było wcześniej żadnej reakcji - to nie jest to sprawa pojedynczego zdarzenia.
  Zatem - trzeba dokonać bilansu względem roli spełnianej przez Kościół. Wydaje się, że potrzebne są zmiany.
 • Autor
  Dlaczego właśnie teraz wypłynęły te nagrania?
  Czy dla odwrócenia uwagi od obsadzenia przez ks Ryzyka wiceprezesa w Pisowskim Zakładzie Ubezpieczeń?
 • A ZBRODNIARZE W BIALYCH KITLACH DALEJ MORDUJA LUZI W MAJESTACIE PRAWA
  Nasze życie zaczyna się kończyć wtedy, kiedy zaczynamy milczeć w ważnych sprawach”. M.L.King
  [W nawiazaniu do fragmentu wypowiedzi]  W The Lancet Onkology ukazała się praca analizująca zgony w okresie 30 dni po chemioterapii, czyli zgony, za które odpowiedzialne jest rzekome leczenie. Okazało się, że z powodu chemioterapii umiera ok. 50% chorych. Autorzy przeanalizowali zgony 1400 chorych na raka płuc i raka piersi w okresie 30 dni po chemioterapii, czyli zgony, których przyczyną była chemia. Jeżeli chory jest w złym stanie, to chemii się nie stosuje. Zakwalifikowany do chemii jest tylko chory w dobrym stanie ogólnym. Jeżeli więc umrze w okresie 30 dni to znaczy, że skutecznie go zamordowała chemia.

  Ta śmiertelność bywa różna w badanych szpitalach. I tak np. w Milton Keynes Hospital śmiertelność po chemioterapii w raku płuc wynosi 50.9%. Taką samą wysoką śmiertelność notowano w szpitalach w Blackpool, Coventry, Derby Surrey i Sussex. W Lancashire Teaching Hospital, czyli naszym uniwersytecie medycznym, śmiertelność 30-dniowa wynosiła 28% w raku płuc.

  Zdziwienie budzi fakt, że prowadzi się takie „leczenie” pod hasełkiem leczenia paliatywnego, mającego rzekomo wydłużyć życie, lub poprawić jakość życia. A jak wynika z praktyki, przyspiesza zgony. Ta fałszywa flaga, pretekst do niby leczenia, jest tak sugestywna, że ok.75% chorych wierzy, że naprawdę chcą mu pomóc.

  Brytyjskie badania 23 000 kobiet z rakiem piesi i prawie 10 000 mężczyzn z rakiem niedrobnokomórkowym płuca, którzy przeszli chemioterapię w 2014 roku, pokazują konsekwencje takiego postępowania. W okresie 30 dni zmarło 1383 chorych.

  Badania wykazują, że chemioterapia robi więcej szkody, aniżeli pożytku szczególnie u osób starszych. Badania były przeprowadzane przez Public Health England Cancer Research UK.

  I NAJCIEKAWSZE.

  Pomimo obowiązku analizy metod leczenia, od 25 lat żaden szpital onkologiczny w Polsce nie publikuje danych odnośnie swoich chorych. Absolutnie nie możesz się dowiedzieć, czy leczenie, np. w Koziej Wólce jest skuteczniejsze, aniżeli leczenie w przykładowym Psimiu Wielkim.

  W latach 80. w Gdańsku otwarto nowy cmentarz. Miał służyć 50 lat miastu. Po 25 - 30 latach jest pełen. Liczba zgonów na raka w momencie rozpoczęcia naszych badań wynosiła 1500 rocznie. Po 10 latach wzrosła do 5000. Oczywiście władze wojewódzkie i miejskie nabrały wody w usta. Już po 5 latach zamknęły Poradnię Medycyny Środowiskowej. Wyniki badań były zbyt niewygodne dla aktorów sceny politycznej. Ile można na tym zarobić, sam musisz policzyć Dobry Człeku. Żadnych publikacji onkologów na temat przyczyn, mapy zachorowań, czy wyników leczenia, nie ma. W jakim celu ludzi denerwować? Lepiej kupić nowy tomograf i chwalić się. Na marginesie: dawka promieniowania, jaką chory otrzymuje w czasie jednego badania, jest równa pięcioletniej dopuszczalnej dawce naświetlania promieniowaniem jonizującym.

  W celu poprawy umieralności, onkolodzy wykonują czasami tomografię komputerową co 3 miesiące. Nie ma żadnego uzasadnienia medycznego takie częste wykonywanie TK. Nie zmienia to metody leczenia. Ale szpital zarabia na badaniu.

  I to te eunuchy intelektualne nazywają współczesną medycyną. W żadnym szpitalu, przychodni onkologicznej, nie kontrolują podstawowego badania w takich sytuacjach 25 OHD, czy poziomu żelaza. Przypomnę, norma 25 OHD w chorobach nowotworowych powinna wynosić 80 - 100 ng.

  Teraz rozumiesz, że świadczy to tylko i wyłącznie o opóźnieniu nauczania. Ale jak twierdził p. prof. F. Koneczny.
  „Oświata nigdy nie może iść przed nauką”.

  A NAUKI w Polsce nie ma, została skutecznie zgłuszona przez administracyjne dekrety wg scenariusza zagranicznego.

  c.b.d.o.

  Caly artykol na stronie aleksjones.pl pt „Mordowanie Ludzi”, czyli chemioterapia nowotworów, a procedury ,,, Dr erzego Jaskowskiego
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:06:36 Polska jest Państwem świeckim
  01. Nasze, Narodu Polskiego Państwo Polska jest Państwem świeckim.

  02. Religia jest prywatną, osobistą sprawą, wyrazem duchowej potrzeby każdej osoby, oprócz religii godzących w godność i wolność człowieka.
 • @andrzejw 05:52:47
  Jestem przeciwny takiemu stawianiu sprawy.
  Twierdzę, że cywilizacje kreują religie. Nigdy odwrotnie.
  Zatem religia, przy zachowaniu potrzeb mistycznych jednostki, powinna kultywować wartości cywilizacyjne.
  Mamy wszystko po...ne, bo ta Cywilizacja zachodu jest antycywilizacją, a Kościół tworzył religię Cesarstwa Zachodniego. Zachód się rozpada - i to samo widać w Kościele, a pojedyncze przypadki tylko obrazują ten stan degrengolady.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031