Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
177 postów 160 komentarzy

Narymunt

Narymunt - Jarosław Narymunt Rożyński

Polska i Ukraina to jedno państwo

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Najważniejsze jest patrzenie w przyszłość, tolerancja, wzajemne zrozumienie i nie rozdrapywanie starych ran.

Korona Rzeczypospolitej, czyli Rzeczpospolita Obojga Narodów, nie była jednolitym narodowościowo pańswem, lecz wspólnotą zbudowaną na współpracy Polaków, Rusinów, Ukraińców i Litwinów. Dzięki tolerancji opartej na fundamentach chrześcijaństwa udało się zapewnić bezpieczeństwo zarówno na granicy zachodniej jak i wschodniej. Dzisiaj powinniśmy szczególnie pamiętać o tym, że integracja i budowanie współpracy z naszymi wschodnimi sąsiadami jest jedyną w szerokiej perspektywie czasu gwarancją bezpieczeństwa i rozwoju.

Niemcy zawsze będą zdeterminowani do współpracy z Rosją. Zachód posiada technologię, przemysł, rynek zbytu. Na wschodzie są surowce, tania siła robocza oraz feudalny wręcz model gospodarki. Nic dziwnego zatem, że Władimir Putin przedstawił Niemcom zależności gospodarcze pomiędzy Rosją a Niemcami w prosty, wręcz zabawny sposób. Niemcy potrzebują energii. Jeżeli chcą elektrowni atomowych, to muszą po uran przyjechać do Rosji. Skoro nie chcą, to muszą używać gazu i ropy, po który też muszą przyjechać do Rosji. A jeżeli nie chcą atomu, gazu i ropy, i na przekór wszystkim będą palić węglem albo drewnem w piecach - to i tak muszą przyjechać po to do Rosji. Nie ma na świecie miejsca, z którego mogliby te surowce sprowadzić szybciej i taniej. Dlatego państwa istniejące pomiędzy Niemcami i Rosją - zawsze będą stały w konflikcie interesów tych dwóch byłych mocarstw.

W Polsce mamy coraz więcej Białorusinów, Litwinów i Ukraińców. Ten proces nie działa jednak tylko w jedną stronę. My też coraz częściej wyjeżdżamy na wschód. Nie tylko ze względu na powiązania rodzinne, ale również coraz częściej po to, aby robić tam biznes. Tak jak Niemcy integrują się gospodarczo z Rosją, tak samo coraz żywiej rozwija się współpraca na terenach byłej Korony Rzeczypospolitej. Nie jest przecież tajemnicą fakt, że podstawowym motywem otwarcia się wszystkich stron na nowe możliwości jest przede wszystkim biznes i bezpieczeństwo.

Najważniejsze jest patrzenie w przyszłość, tolerancja, wzajemne zrozumienie i nie rozdrapywanie starych ran.

Wielka Brytania była kiedyś wyspą, na której wojny ze sobą toczyli Anglicy, Szkoci, Walijczycy i Irlandczycy. Skonfliktowane królestwo padło łatwym łupem Normanów. Dalej były ciężkie wojny z Francją i Hiszpanią, aż w końcu przyszedł rozsądek i świadomość, że królestwo musi być zjednoczone, by stanowić siłę zdolną do obrony i rozwoju. Dopiero w 1603 roku udało się utworzyć unię personalną, a w 1707 roku unię realną. Tak zrodziło się Królestwo Wielkiej Brytanii - nie poprzez podbój Szkocji przez Anglię, ale przez unię personalną i poszanowanie wzajemnych praw. Nikogo dzisiaj nie dziwi fakt, że pomimo istnienia Wielkiej Brytanii, Szkocja, Anglia, Walia czy Irlandia osobno wystawiają swoje drużyny piłkarskie i nadal zachowują stosunkowo duża autonomiczność. Nie jest przypadkiem również fakt, że pojawiające się coraz częściej dążenie Szkocji do odłączenia się od Wielkiej Brytanii wynika bezpośrednio z dwóch faktów : polityki imigracyjnej oraz integracji z Unią Europejską czyli głównie z Francją i z Niemcami. Gdyby Wielka Brytania faktycznie rozpadła się w najbliższych latach, byłby to ciekawy przypadek do studiowania w historii o tym, jak rodziło się i upadało Zjednoczone Królestwo będące mocarstwem światowym.

Skoro Brytyjczycy potrafili zrozumieć tak fundamentalne kwestie, to ile czasu jeszcze musi minąć, zanim my również wyciągniemy z tego wnioski. Polska może bronić się przed Niemcami wyłącznie, kiedy granica wschodnia jest bezpieczna. Ukraina walczy na wschodzie z Rosją mając bezpieczną granicę na zachodzie. Rosja nie jest w stanie pokonać i utrzymać Ukrainy, gdy ta otrzymuje wsparcie z zachodu i ma możliwość umacniania się głębiej na zachodzie. Podobnie Niemcy nie byliby w stanie opanować Polski, gdyby musieli rozciągać strefę kontroli od Gdańska aż po Odessę. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja geopolityczna Litwy i Białorusi, która tak jak Polska i Ukraina - w przypadku wojny potrzebują przestrzeni do reorganizacji i mobilizacji obronnej, a w trakcie pokoju współpracy gospodarczej i stabilizacji.

Wspominając rozbiory, zapominamy zbyt często, że nie tylko Polska zniknęła z mapy Europy. Zniknęła również dzisiejsza Litwa, Białoruś i Ukraina. Pakt Ribentrop-Mołotow również nie zakładał istnienia jakiegokolwiek państwa pomiędzy III Rzeszą Niemiecka a ZSRR. Zawierał zapis wprost : Estonia, Łotwa i Finlandia staną się przyszłym terytorium ZSRR, a północna granica Litwy z Łotwą stanowić ma granicę pomiędzy Niemcami a ZSRR. Umowa zawierała również warunki wymiany gospodarczej.

Niemcy w latach 1940-1941 otrzymały od ZSRR :
- 2,7 mln ton złomu metali kolorowych2,0 mln t produktów naftowych
- 1,5 mln ton ziarna zbóż
- 1,5 mln m³ drewna
- 1,2 mln ton wyrobów walcowanych
- 350 tys. ton miedzi
- 280 tys. ton manganu
- 100 tys. ton bawełny
- 42 tys. ton chromu
- 30 tys. ton surowca kauczukowego

W drugą stronę, z Niemiec do Rosji płynęły technologie wojskowe.

Czy to nie przypomina współczesnych procesów, kiedy Niemcy ciągną od Rosji gaz, a jednocześnie szkolą rosyjską piechotę i uczestniczą w projekcie nowego czołgu Armata ?

Nie zapominajmy, również, że w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku, zjednoczona Korona rozbiła praktycznie Państwo Krzyżackie. Nasza wspólna historia jest pełna zwycięstw nad agresorami, którzy szukali sposobu na obalenie naszego Narodu. Nie udało się tego dokonać militarnie, więc szukano innych sposobów - poprzez podziały, skorumpowanych polityków, współpracę z innymi agresorami.

Nie wolno zatem Polakom, Białorusinom, Litwinom i Ukraińcom popełnić jeszcze raz tego samego błędu, jakie popełnialiśmy w historii. Jesteśmy zatem na siebie skazani i nasze bezpieczeństwo jest krytycznie powiązane z tym, jakie będziemy mieli między sobą relacje.

Nie wolno nam powierzać swojego bezpieczeństwa i suwerenność Stanom Zjednoczonym. Historia uczy nas, że poleganie na sojuszu z Anglią, Francją czy innymi mocarstwami, kończy się zawsze tragicznie. Tutaj nawet nie trzeba przywoływać konkretnych przykładów historycznych, a wręcz należy wszystko sprowadzić do liczb w arkuszach, aby od razu wyciągnąć wymierne, racjonalne wnioski, w którym kierunku musimy się rozwijać.

Każdy z nas decyduje na co dzień o przyszłości i bezpieczeństwie. Nie do zaakceptowania jest zatem dyskryminacja czy wręcz agresja wobec osób z Ukrainy, Litwy czy Białorusi mieszkających w Polsce. Zanim krzykniesz coś głupiego, zanim w Twoim sercu pojawi się nienawiść - idź i zrób sobie testy DNA, przestudiuj historię swojej rodziny. Może się bowiem okazać, że ta Ukrainka czy ten Białorusin, to Twój biologiczny, bliski krewny. Może się okazać, że macie wspólnego pradziadka, albo wspólną prababcię. Czy wyobrażasz sobie teraz ich rozpacz, gdy ich prawnuki toczą spory między sobą ? Nie ma w Europie drugiego takiego regionu jak Korona Rzeczypospolitej, gdzie ludność byłaby tak przemieszana, przesiedlana i tak rozbita jak dumne narody tego samego Królestwa. Tak naprawdę w niewielkim stopniu różnimy się tylko mową, kościołem i postrzeganiem okresu, gdy skakaliśmy sobie do gardeł. Lecz na całej rozciągłości Rzeczypospolitej stoją pomniki walki z nazistowskim i sowieckim okupantem.

Mamy wyjątkowy moment w historii, gdy możemy odbudować swoją potęgę. Europa Zachodnia upada pod konsekwencjami swojej polityki kolonizacyjnej. Rosja cofa się w rozwoju nie będąc dłużej w stanie funkcjonować wyłącznie w oparciu o eksport surowców.

Nie oznacza to przecież, że opuścimy Europę, a przeciwnie - będziemy jeszcze silniejszym jej komponentem ! W znacznie lepszym położeniu i rozkwicie gospodarczym jawi się Korona Rzeczypospolitej współpracująca z Niemcami czy Francją niż któregokolwiek z jej państw działające samodzielnie. Na tym polega kwintesencja tego wielkiego planu. Łatwo jest rozegrać i manipulować słabym państwem, z silnym trzeba się liczyć.

Nie wolno również zapominać, że mamy już Grupę Wyszehradzką, mamy Trójkąt Weimarski, czas na zamianę Partnerstwa Wschodniego na szerszą, znacznie bardziej trwałą umowę. Zanim ktoś skomentuje prawo Ukraińca, Litwina czy Białorusina do pracy czy pobytu w Polsce, niech najpierw przypomni sobie polskich polityków zarządzających niektórymi sektorami gospodarki na Ukrainie, wspólną historię i potęgę. Gdzie byliśmy wtedy, a gdzie jesteśmy teraz.

Nie szukajmy zatem tego, co nas dzieli, a skupmy się na tym co nas łączy. Cieszmy się ze swojej różnorodności, bo właśnie to jest źródłem naszej siły.

Nikt nie jest dzisiaj w stanie odpowiedzieć na pytanie ilu mieszkańców Ukrainy ma w sobie Polską krew, ani ilu mieszkańców Polski zamieszkiwało wcześniej na ziemiach Ukrainy. Co kształtuje naszą tożsamość narodową ? Język którym mówimy ? Kaszubski od Śląskiego różnią się przecież od siebie, a jednak to ten sam naród. Kanada natomiast jest przykładem państwa, w którym ludzie mówią skrajnie różnymi językami (angielski, francuski). Miejsce urodzenia ? Przecież absurdem byłoby odmawiania obywatelstwa dzieciom polskich emigrantów urodzonych w Anglii, w Niemczech czy w Stanach Zjednoczonych. Co zatem ? Kolor skóry ? Grupa krwi ?

Nic z tych rzeczy. Przecież Stany Zjednoczone to nic innego jak państwo uchodźców i imigrantów. Tożsamość narodową kształtujemy sami. Jesteśmy tym, za kogo się uważamy i za kogo uznają nas inni. Korona Rzeczypospolitej to nic innego jak jeden naród i jedno podzielone państwo, której mieszkańcy są rozrzuceni i wymieszani.

Rzeczpospolita - rzecz pospolita - rzecz wspólna, czyli dobro wspólne, jej wszystkich mieszkańców.

Musimy odbudować Królestwo na zasadzie współpracy, umowy, zgody, wspólnego interesu. To nie jest tylko wspomnienie Złotego Okresu naszej historii. Pax Jagiellonia to rzeczywista alternatywa rozwoju naszej przyszłości. To jedyna nadzieja na zachowanie suwerenności w perspektywie odradzającej się ambicji imperialnej Rosji. Ten proces już się rozpoczął, poprzez integrację gospodarczą, imigrację wewnętrzną, budowę wspólnych sił zbrojnych (LITPOLUKR) i wiele innych projektów.

Polska po drugiej wojnie światowej wzięła rozwód z Ukrainą. Oba państwa stały się de facto wasalem Rosji. Najwyższa pora, aby ta rodzina zaczęła na nowo, normalnie funkcjonować.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

KOMENTARZE

 • Autor
  "Polska po drugiej wojnie światowej wzięła rozwód z Ukrainą. Oba państwa stały się de facto wasalem Rosji"

  - a przed wojną OBA PAŃSTWA były małżeństwem?

  O Polsce przedwojennej słyszałem, a to drugie państwo to czasem URL utworzona na mocy traktatu brzeskiego 9-II-1918?

  LITPOLUKRBRIG i człowiek czuje się bezpieczny ... chyba cos jest na rzeczy z tymi chemtrailsami, rozpylają w powietrzu jakieś trucizny i potem mamy takie wpisy jak ten
 • Białoruś i Ukraina
  "Wspominając rozbiory, zapominamy zbyt często, że nie tylko Polska zniknęła z mapy Europy. Zniknęła również dzisiejsza Litwa, Białoruś i Ukraina."

  Białoruś i Ukraina nie mogły wtedy zniknąć bo ich jeszcze nie było.
 • proponuję zacząc od początku, a nie od de strony
  Polacy w Polsce, na Wileńszczyźnie, Lidzie, Białorusi, na Ukrainie i wszędzie indziej to jeden naród, jest nas ponad 60 milionów i zadbajmy najpierw o własne interesy

  Letuwa poza pół miliona naszych rodaków (autochtonów, bo Żmudzini na Wileńszczyźnie sa napływowi) nie przedstawia dla nas jakiejkolwiek wartości

  Białoruś jest zintegrowana militarnie z Rosją, choć moznaby ją zintegrować gospodarczo z Polską (2 miliony Polaków!)

  Unitarnej Ukrainy jako takiej juz nie ma, mamy banderowców i oligarchów (przeważnie eskimoskiego pochodzenia)

  - nie powinno się brac swoim życzeń za rzeczywistość
 • @
  -->Afgańczycy,Somalijczycy,Syryjczycy-->Ukraińcy-->Polacy-->wypier....dalać na zachód.

  Na Ukrainie trwa lokowanie migrantów z Afganistanu, Somali, Syrii itd

  W samym Pakistanie znajduje się ok 700 000 Afgańczyków gotowych na wszystko...

  20.06 2017

  //Some 2,700 refugees officially registered in Ukraine, 4,000 halfway through obtaining status//
  In Ukraine, 2,700 foreigners have been granted refugee status so far, head of the State Migration Service of Ukraine Maksym Sokolyuk said.

  “As of today, about 2,700 people have been granted refugee status, about 4,000 people are in the process of obtaining the status. Those are people from different countries – Somalia, Afghanistan, Syria//
  https://www.kyivpost.com/ukraine-politics/2700-refugees-officially-registered-ukraine-4000-halfway-obtaining-status.html
 • @MacGregor 15:56:03
  Coś jest na rzeczy? Nie to tylko Pan Bóg zaczął się posługiwać linijką podczas tworzenia chmur.
 • @Lotna 17:16:09
  ;) hehe ...
  dobre :)
 • A TERAZ WSZYSTKICH CZYTELNIKÓW PROSZĘ O JEDNO...
  Wyobraźcie sobie , że wchodzicie na ten portal po raz pierwszy ...w poszukiwaniu " świeżego powiewu informacji" NIEMAINSTREAMOWEGO...

  .... i CO WIDZIMY NA JEDYNCE ??

  Co robi nowy bywalec?

  Myśli sobie - o ..kurwa.. nieźle pojebany portal..WTF ??

  ... I WYCHODZI...

  admin powinien się puknąć w cymbał...

  DZIĘKI PROMOCJI TAKICH WPISÓW ..CIĄGLE SPADA ILOŚĆ ODSŁON PORTALU !
  K... M... !!! OCKNIJCIE SIĘ WRESZCIE !!!
 • @Paulus Aquarius 17:25:08
  "Polska i Ukraina to jedno państwo"

  teza iście kopernikowska... by nie rzec:
  teza o iście GRUNWALDZKIEJ sile rażenia.

  78 milionowy neo-twór w środku Europy? Jestem za!
  Byle nie było jak z Polską i UE - byle za formalną integracją polityczną poszło także pogłębienie polityczno-kulturowe.
 • @Autor
  No to pojechałeś bez trzymanki , kawy się napij .:))) http://media.wplm.pl/pictures/825/upscale_True/path/2016/10/15/850/384/bdcef6c9c267431f803916851ca0480e.jpeg Polecam dla równowagi . https://www.youtube.com/watch?v=PCFYBTEm1go
 • niezrozumienie
  Gdy rozważamy różne teorie wspólnoty krajów centralnej Europy większość popełnia identyczny błąd. Ludzie nie rozumieją że.... Polska może być Rzeczpospolitą ale Rzeczpospolita nigdy nie będzie Polską. Identyczny błąd w swoich rozważaniach na temat cywilizacji polskiej popełnia Pan Wojtas. Może nawet nie błąd a kierunek zmian który nie pasuje jak widać Polakom którzy nie chcą dzielić się swoim państwem i wchodzić z innymi w układy kosztem utraty swojej odrębności kulturowej.
 • Zgadzam sie z autorem.
  Jakies 18 lat temu bylem na Ukrainie i mialem wrazenie, ze Ukraina to jak cialo bez glowy.Zreszta sami Ukraincy to potwierdzali.Teraz ta luke przywodcza, organizacyjna, intelektualna, wypelnili oligarchowie (Eskimosi) i Amerykanie.Marzenie o polaczeniu obu krajow w obecnej sytuacji to mrzonka niestety.
 • do admini
  Upada intelektualnie ten portal, jak nie Husky, to Ziut, to Aleszuma i jeszcze ten autor tego idiotycznego wpisu, który pisze jakby był I pokoleniem polaków. To ośmiesz portal, który jeszcze daje takie głupoty na czołówkę.
 • @Wrzodak Z. 09:07:28
  Uspokuj sie czlowieku.Nie jedna glupote Twoja zona gada a Ty wytrzymujesz jakos.Ten portal jest.
 • No jesteśmy w domu ! Jarosław Narymunt Rożyński, to ukrainiec !!
  Słowianie ! Narymut głosi tezę ze Rosjanie to sa Słowianie a on jest czystej wody Aryjczyk
  http://m.neon24.pl/d47ae5dfd6d88fdf6b735ac9e4346de0,2,0.jpg
  no sami powiedzcie no 100 % Aryjczyk !

  Smieszny jest ten Narymut twierdząc ze mamy zapomnieć mordy dziczy ukraińskiej na Wołyniu na bezbronnych Polakach !! i w czyim interesie mamy zapomnieć ? w interesie światowego żydostwa które okupuję Ukrainę ? co my z tego mamy ? mamy koszty by utrzymywać tą żydowską kolonie zwanej Ukrainą !!

  JEDYNYM SOJUSZNIKIEM SŁOWIAN JEST ROSJA !!!! reszta to tylko bredzenie żydostwa !!!

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach ! już Nigdy ukrainieć nie będzie bratem dla Polaków !!!!! NIGDY !!!!
 • @
  "My tu jesteśmy od zawsze" - Marsz Ukraińców w Przemyślu
  https://www.youtube.com/watch?v=PnT7YBLH7Ao
 • @ele 10:51:01
  A czy jest jakies inne wyjscie?
 • Szok!
  To jest wprost szokujące iż ktoś kto się uważa za Polaka może w 2017 roku napisać taki artykuł!
 • @ele 10:51:01 sorry ! miało być że ROSJANIE nie są Słowianami !
  Moja odpowiedz Narymutowi z 24.06 .2017 z godziny 10.51 miała brzmieć !
  Słowianie ! Narymut głosi tezę ze Rosjanie NIE są Słowianie a on jest czystej wody Aryjczyk !

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach ! Jednym Realnym gwarantem naszych polskich granic JEST ROSJA ! kto inaczej mówi to żyd lub co gorsza szabes-goj !
 • Ciekawe jaką ocenę wystawiły kseroboye?
  ...
 • @ele 12:15:12
  To jest wolny portal, nawet ukraiński eskimos ma prawo tu pisać.. problem jednak jest z promowaniem przez adminów.. cytując Aquariusa: WTF?

  niestety mylisz się, Rosja to rzeczpospolita wielu narodów.. nie jest tak homogeniczna jak Polska, a Putinowi bliżej antropologicznie do Mongoła niż Słowianina..

  Rusofilia to taki sam błąd jak Rusofobia.. żydem nie jestem, ani szabasgojem, tak dla ścisłości :)
 • @Repsol 18:16:50
  "No to pojechałeś bez trzymanki , kawy się napij .:))) "

  No zaraz, zaraz, chwileczkę, czy to nie przypadkiem Repsol jest adminem, który wypromował tę jazdę bez trzymanki?

  Repsol, czy cierpisz na rozdwojenie jaźni?
 • @Lotna 13:51:58
  Dla niekumatych . Wniosek jest jeden , tu więcej osób administruje .
 • @wk..ny 12:36:59
  "a Putinowi bliżej antropologicznie do Mongoła niż Słowianina.."

  TOBIE JEST ZAŚ CORAZ BLIŻEJ do poziomu TALBOT & HUSKY jeśli chodzi o pierdolca na punkcie Putina.

  W klasyfikacji medycznej zbliżasz się do zaburzeń obsesyjno-
  kompulsywnych
 • @staszek kieliszek 11:02:46
  https://pp.userapi.com/c840232/v840232742/d2ac/a6eiRGCNiok.jpg
 • Do @wk..ny 12:36:59
  wk...ny ! ja pisze wyraźnie o Rosji a nie o federacji Rosyjskiej w której są następujące narody !

  Ałtajski
  Kamczacki
  Chabarowski
  Krasnodarski
  Krasnojarski
  Permski
  Nadmorski
  Stawropolski
  Zabajkalski

  NIE MYLIĆ ROSJI Z FEDERACJĄ ROSYJSKĄ !

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach ! Słowianie łączmy się !!!
 • @ele 20:07:34
  "Polska po drugiej wojnie światowej wzięła rozwód z Ukrainą. Oba państwa stały się de facto wasalem Rosji. Najwyższa pora, aby ta rodzina zaczęła na nowo, normalnie funkcjonować. "

  Nazwałbym to przymusową separacją (jako mniejsze zło), połączoną z wyprowadzką jednej ze stron.

  Ukraiński żywioł poharcował, więc nie dziw, że wnuki tych Polaków, którzy cudem przeżyli, jeszcze dziś nawet nie chcą słyszeć o niczym, co wiąże się z Ukrainą... i że bliższy im kulturowo krąg niemiecki, od którego bezpośrednio żadnych krzywd nie zaznali.

  To normalne. Córce, która widziała, jak ojciec bije matkę, bliższy pierwszy lepszy sąsiad, który nie stosuje przemocy.

  Dom Wschodni zajęty został przez żywioł ukraiński, polskość znalazła schronienie tam, skąd Niemcy uciekli. A nad realizacją "rozejścia się" czuwała Armia Czerwona.

  Czy da się to sklecić? I kto tego chce? Mam wrażenie, że to Polska bardziej ku temu ciąży i że po stronie Ukrainy niespecjalnie jest wola ku temu. Ukraina zajęła to, co w jej przekonaniu jej się należało, i ani myśli tym się dzielić tudzież ten fakt przyznać i przerobić historię wg Prawdy Historycznej.

  Do funkcjonowania rodziny potrzebny jest:

  - albo akt wiary po stronie poszkodowanej, że to się nie powtórzy, jako kredyt zaufania (czy Polskę na taki akt wiary stać? - czytając wielu zawziętych wrogów Ukrainy w to wątpię)
  - albo gwarancja naprawienia szkód i żal za grzechy (czy Ukrainę na to stać? Też wątpię.)

  Żenienie na siłę tego, co się ze sobą rozeszło, chyba nie jest najlepszym pomysłem. To musi nastąpić oddolnie, jeśli już. Owszem, można politycznie zainicjować pewne procesy, ale nie można ich wymuszać.
 • @MacGregor 15:56:03
  pełna zgoda -chemtrails rulez!

  autor artykułu napisał:
  " A jeżeli nie chcą atomu, gazu i ropy, i na przekór wszystkim będą palić węglem albo drewnem w piecach - to i tak muszą przyjechać po to do Rosji."

  farmy fotowoltaiczne(najlepsze obecnie chińskie), elektrownie geotermiczne (nie mylić z geotermalnymi), największe zasoby węgla w Europie ma Polska, farmy wiatrowe - to wszystko daje energie bez udziału Rosji.

  Niemcy potrzebują jednego - zwiększenia populacji bo ich własna wymiera. Rosja ma dokładnie ten sam problem i oba kraje w związku z tym są na kursie kolizyjnym. Ewentualnie mogą agresywnie podzielić się Europą środkową aby zaspokoić swoje demograficzne potrzeby.
 • @ele 20:07:34
  3 Polski

  Małopolska - najmłodsza
  Wielkopolska - będąca bazą imperium Lechitów od Danii po Wołgę
  Staropolska - czyli Kraj stawropolski. Potomkowie Jafeta osiedlili się na północy od góry Arrarat w ziemi zwanej dziś Kraj Stawropolski.

  Czyli zręby państwa polskiego można datować na 6k p.n.e.

  A mnie interesuje to dlaczego gość Północno-kaukaskiego Uniwersytetu Federalnego w Stawropolu, rektor katedry historii UJ pan prof. Andrzej Nowak nie podał żadnych informacji publicznie z kwerendy w tym mieście.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031