Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
177 postów 160 komentarzy

Narymunt

Narymunt - Jarosław Narymunt Rożyński

Wolne Miasto Gdańsk

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

My, mieszkańcy Trójmiasta, mamy do wszystkich partii politycznych jedną wiadomość: nie chcemy Was tutaj! Gdańsk pozostanie na zawsze nowoczesnym, wolnym miastem, bo tej wolności i solidarności z serca jego mieszkańców - nie wyrwiecie.

Gdańsk był zawsze symbolem wolności, solidarności i niezależności. Miastem, które było centrum handlowym, kulturowym i przemysłowym jednocześnie. To tutaj zaczął się upadek komunizmu w Polsce, upadek żelaznej kurtyny, jak również rozpad Związku Radzieckiego i powstanie samodzielnych, niezależnych państw. Ta wolność i niezależność od zawsze była solą w oku partii politycznych, które nie potrafiły podporządkować sobie ani samorządowców, ani tym bardziej mieszkańców miasta.

Morderstwo śp. Pawła Adamowicza było atakiem na wolność i niezależność wszystkich mieszkańców Gdańska. Było ciosem w serce podstawowych wartości, które w momencie próby reprezentował ten polityk - wolności i solidarności. Gdy walczące ze sobą bez pardonu partie polityczne próbowały zdyscyplinować go do wykonywania woli swoich przedstawicieli, śp. prezydent miasta wybrał niezależność, opowiadając się po stronie mieszkańców Gdańska. Za ten wybór, za tą wolność i solidarność, zapłacił swoim życiem, pozostając na zawsze w pamięci i sercu mieszkańców.

Wydawało się, że będzie to również pewien moment zadumy i pojednania, a przede wszystkim budowy nowej jakości polityki i kultury debaty społecznej. Niestety jednak, bardzo szybko okazało się, że są to jedynie puste nadzieje zwykłych ludzi, a partie polityczne sięgną po wszelkie dostępne środki, w celu zdobycia władzy i pozbawienia ostatnich złudzeń niezależności od toczącej ten kraj gangreny. Bardzo szybko chwila milczenia nad śmiercią niewinnego człowieka została przerwana przez kolejne salwy nienawiści, podziałów partyjnych oraz narodowo socjalistycznej propagandy telewizyjnej. Nie minęła jeszcze żałoba w sercach mieszkańców Gdańska, a już teraz wyraźnie widać, że z tego okrutnego morderstwa i tragicznego wydarzenia, nie wyciągnięto żadnych wniosków.

Gdańsk jest dla mnie osobiście symbolem mojego dzieciństwa, moich czasów studenckich i moją oazą spokoju, do której uciekam od tego całego smogu i żółci jaką wylewają na siebie wzajemnie partie polityczne i ich zwolennicy. To tutaj moi rodzice poznali się w Technikum Łączności, to tutaj spędziłem szalone czasy studenckie i to tutaj budowałem swoje pierwsze kroki do samodzielności. Nie sposób dzisiaj opisać chwil z młodości, które pozostają w pamięci na całe życie. Moje pierwsze, wynajęte samodzielnie mieszkanie, moje spacery w Oliwie po drodze do pierwszej pracy, wieczorne kolacje na Długim Targu, czy pierwsze ZOO, do którego zabrali mnie rodzice. Gdańsk jest filarem tego, czym jest tak naprawdę Trójmiasto - stolicą wolności, samorządności i solidarności. Miastem wielopokoleniowej historii, tradycji, architektury i samorządności.

Nie jestem mieszkańcem Gdańska i nie uważam go za moje miasto rodzinne. Mimo wszystko większość swojego życia spędziłem w Gdyni, która jest miastem młodszym, mniejszym i w większym stopniu turystycznym. Jednakże w moim, jak również w przekonaniu większości mieszkańców Trójmiasta - Gdańsk, Gdynia i Sopot są jednym ciałem, które od lat broni swojej niezależności przed kolejnymi rządami dyktatury partyjnej. Wszyscy jesteśmy zgodni w tym, że nie chcemy w Gdańsku tych wszystkich elementów wojny polsko-polskiej, z jaką na codzień mają do czynienia mieszkańcy Warszawy czy innych miast w Polsce.

Za tą wolność i solidarność, my Obywatele i mieszkańcy Trójmiasta, byliśmy nazywani "ukrytą opcją niemiecką" albo "najgorszym sortem Polaków". Dzisiaj do tych obelg doszły jeszcze określenia typu "mała Sycylia", "ośmiornica Trójmiejska", "układ Gdański" i wiele innych, poniżających i obraźliwych epitetów. I to pomimo tego, że tutaj padły pierwsze salwy rozpoczynające II wojnę światową i gdzie właśnie tutaj obrona Poczty Polskiej w Gdańsku jest symbolem obrony wolności i walki o niepodległość Ojczyzny. To właśnie tutaj rozpoczęła się Solidarność, która przyniosła falę wolności w Polsce i w Europie - wiktorię wolności, którą próbują sobie przypisać i przywłaszczyć dyktatorzy kolejnych partii politycznych.

Morderstwo śp. Pawła Adamowicza to coś więcej niż akt polityczny i upadek cywilizacyjny pożerającego się wzajemnie narodu. To niestety również wyraźny przykład tego, że nawet jeżeli mieszkańcy Trójmiasta nie chcą angażować się w wojnę polsko-polską sterowaną z Warszawy, to ta polityka wcześniej czy później dopadnie nas w naszym własnym domu. Dlatego przebudziliśmy się w swojej świadomości, uświadamiając sobie jeszcze bardziej, jak cenna jest ta nasza wolność i niezależność, solidarność i suwerenność. Nie zgadzamy się na zrobienie z Gdańska kolejnego frontu walki partyjnej, bijąc się w pierś, że zignorowaliśmy pierwsze sygnały nadchodzącego nieszczęścia, gdy ulicami miasta ruszyły brunatne marsze współczesnych faszystów.

Pojawiający się już na horyzoncie wysłannicy z Torunia, Warszawy czy Lublina, szukający rozgłosu nieudacznicy i wieczni kandydaci na wszystkie stanowiska - nie mają czego tutaj szukać w wyborach samorządowych. Wracajcie do swojego mściwego naczelnika z Żoliborza, urojonego papieża z Torunia czy wiejskiego cwaniaka ze spółdzielnią z Wrocławia. Kilkudziesięcioletnie kadencje niezależnych i suwerennych prezydentów Trójmiasta nie wzięły się z przypadku. My po prostu rozumiemy, co to jest samorząd i jaka może być cena za utratę tej wolności i niezależności. Waszej polityki partyjnej nie chcemy i odrzucamy ją razem ze wszystkimi wartościami i postawami, jakie wy - żołnierze partyjni - reprezentujecie.

Mam pełną świadomość, jak trudna walka przed panią Aleksandrą Dulkiewicz, która oprócz tego, że była zastępcą śp. Pawła Adamowicza, mimo wszystko, przez lata była przede wszystkim działaczką Platformy Obywatelskiej. Teraz musi unieść się ponad te gniazdo i wzbić się ponad politykę warszawską, gdyż wszystko wskazuje na to, że otrzyma ogromny mandat zaufania. Jej celem jest nie tylko zwycięstwo w wyborach, ale przede wszystkim obrona wolności i solidarności mieszkańców Gdańska. Swoje poparcie w tej walce wykazali już nie tylko mieszkańcy Gdańska, Gdyni i Sopotu, ale również samorządowcy oraz prezydenci Wojciech Szczurek i Jacek Karnowski. Jeżeli uniesie ten ciężar i będzie wystarczająco silna by nie ulec partyjnym naciskom, mieszkańcy odwdzięczą się poparciem, zaangażowaniem i sercem. Nie ma wolności bez solidarności, nie ma solidarności bez Wolnego Miasta Gdańska.

My, mieszkańcy Trójmiasta, mamy do wszystkich partii politycznych jedną wiadomość: nie chcemy Was tutaj! Nie chcemy Waszej nienawiści, kłamstw, oszustw, faszyzmu, socjalizmu, rasizmu, kompleksów niższości, endeckich i sanacyjnych urojeń. Gdańsk pozostanie na zawsze nowoczesnym, wolnym miastem, bo tej wolności i solidarności z serca jego mieszkańców - nie wyrwiecie.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

KOMENTARZE

 • Zaraz,zaraz mam wrażenie że czegoś tu nie rozumiem
  //.My, mieszkańcy Trójmiasta (...) Gdańsk pozostanie na zawsze nowoczesnym, wolnym miastem //

  Patrzcie ich! przywlekli się z jakiegoś Iwano-Frankowska,zagnieździli w mieście w całości odbudowanym na nasz koszt, a teraz zachciewa im sie jakiś "wolnych miast".
  No nie,tak dobrze to znów nie będzie.Jeśli miałby być rozpatrywany jakiś wariant "wolnego miasta" to przecież nie z wami moi państwo.Jest na tym świecie jeszcze trochę ludzi bardziej uprawnionych do tego aby mówić "My mieszkańcy trójmiasta".

  // To tutaj moi rodzice poznali się w Technikum Łączności //

  Przez grzeczność nie pytam gdzie poznali się dziadkowie.
 • wowwww..
  Co za dwuznaczne obwieszczenie. Moja rada, wypij sobie człowieku kilka "setek" bo zimno. Wyśpij się a jak się obudzisz to znowu sobie te bazgroły przeczytaj. ... a potem pogadamy.
 • @ikulalibal 14:24:40 ten wpis Narymunta podlega pod
  Kodeks karny
  Rozdział XVII. Przestępstwa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej

  https://www.arslege.pl/kodeks-karny/k1/s195/
  Ps..Czekam kiedy nim zajmie się ABW, oraz Służba Wywiadu?
 • @ikulalibal 14:24:40
  Dziadkowie to z NKWD.
 • No no, masz pan prawo to czuć i tak sądzić, jeszcze.
  Piszesz pan:
  "bo tej wolności i solidarności z serca jego mieszkańców - nie wyrwiecie."
  Jak mniemam ta oaza prawości i polityków o ludzkich poglądach to pański ideał ku któremu i my pozostali mieszkańcy już polin, mamy równać, czyli do waszej mafii, polityków sprzedających gospodarkę i przemył za friko, podporządkowanych opcji niemieckiej i jewrejskiej, właścicieli dziesiątek kont bursztynowych, goldów i całej tej szemranej tzw. polskości ?
  Nie wymienię nazwisk, które łączą się z tym wolnym miastem a które przyczyniły się do degradacji Polaków, jako młody człowiek możesz pan o nich nie wiedzieć i nie pamiętać, byli oni prezydentami, premierami, ministrami i marszałkami, złoty środek, samo centrum lyberałów tzw. transformacji na grzbietach Polaków, zdrowia życzę, bo coś z myśleniem nie za bardzo !
 • *
  //mamy do wszystkich partii politycznych jedną wiadomość: nie chcemy Was tutaj! Gdańsk pozostanie na zawsze nowoczesnym, wolnym miastem //
  Dorosły obywatel apeluje w stylu kilkuletniego harcerza
  To nawet nie jest śmieszne bo takie deklaracje ,to "woda na młyn" dla
  wszystkich wrogów Polski , kiedyś kanclerz Schroeder na jakimś zjeździe
  byłych "wygnanych" uspokajał najbardziej gorliwych by uzbroić się w cierpliwość
  bo Polacy sami uwikłają się w zależność od Niemiec
  Czy gdy 90 % mieszkańców Gdańska stanowili Niemcy , to było wtedy
  wolnym , nowoczesnym miastem ?
 • @puuuq 15:47:37
  Pamiętam jak mówił: nie drażnijcie teraz żądaniami Polaków, sami wpadną nam w ręce, no i dzięki sfałszowanemu referendum wpadliśmy jak mówił.
 • @puuuq 15:47:37
  Gdańsk na terapii zbiorowej
  Otępienie, brak snu, strach przed wyjściem z domu.
  Sfingowany mord na Adamowiczu tak poruszył Gdańszczan że ponad pół tysiąca mieszkańców szukało pomocy psychologicznej.
  Autor tego paszkwilu nadal nie wrócił do domu, sprawa poważną.

  1*

  https://wiadomosci.wp.pl/otepienie-brak-snu-strach-przed-wyjsciem-z-domu-gdansk-na-terapii-zbiorowej-6342343417010305a
 • @ikulalibal 14:24:40
  Babcie żyją, dziadkowie już niestety nie, ale również mocno związani z Trójmiastem.
 • @Stara Baba 14:40:41
  Proponuję przeczytać tekst przed napisaniem komentarzy.
 • @kula Lis 68 15:24:09
  Niby pod jaki przepis konkretnie ? W jaki sposób udział w wyborach samorządowych narusza KK?
 • @provincjal 09 15:43:42
  Jako mieszkaniec Gdańska, wydaje mi się, że wiem więcej na ten temat, a mój wiek tutaj nie ma nic do rzeczy.
 • @puuuq 15:47:37
  Nie bardzo rozumiem o co Panu chodzi, bo moim zamiarem było określenie aby w wyborach samorządowych interesy mieszkańców reprezentowali lokalni politycy. Tylko tyle.
 • @kula Lis 68 15:51:02
  O jakim referendum mowa?
 • @Husky 16:12:34
  Nie jestem autorem tekstu, który Pan przytoczył.
 • @Narymunt 16:21:36
  Dostał Pan jak na razie 10 jedynek. Pan mówi że wszyscy nie czytali pana
  tekstu?
 • @Narymunt 16:26:02
  ?
  Czy ja cos takiego insynuowałem?
 • @ikulalibal 14:24:40
  Ja tez nie rozumiem. Nie calkiem pojmuje "przeslanie". Brzmi jak separatystyczna grozba.
  Dziwny wpis.
 • @Husky 16:12:34
  Kocborowo pełne trzeba uruchomić Srebrzysko ale dla pseudo dziennikarzy.
 • @
  Protestuję przeciwko zdjęciu na zajawce!!!!

  Tam powinien być Schlezwig-Holsztein.
 • @
  „Nie jestem mieszkańcem Gdańska i nie uważam go za moje miasto rodzinne. Mimo wszystko większość swojego życia spędziłem w Gdyni,”

  „Jako mieszkaniec Gdańska, wydaje mi się, że wiem więcej na ten temat, a mój wiek tutaj nie ma nic do rzeczy.”

  No to w końcu jak? Jesteś mieszkańcem Gdańska, czy nie?

  Pytanie zasadnicze: kto ten gniot wcisnął na jedynkę?
 • @Narymunt 16:25:19
  //moim zamiarem było określenie aby w wyborach samorządowych interesy mieszkańców reprezentowali lokalni politycy. //
  nawet gdy będą zmierzali do pełnej autonomii miasta ?
  każde polskie miasto ma być zarządzane w interesie całej Polski a nie tylko jego mieszkańców
  bo to stanowi o sile państwa , tylko brakuje by Gdańsk , Wrocław czy Szczecin zapragnęły pełnej wolności
  a potem cały Śląsk i Pomorze i pożegnamy się ponownie z państwem polskim
 • @Narymunt 16:22:30
  Podpada pod separatyzm.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:48:55 NO WŁAŚNIE, TRAFIONE.
  To im się marzy, niestety wszystkie Holsztajny Bundesmarine popsute.
 • @Lotna 16:49:01
  Nie domyślasz się kto?
 • @kula Lis 68 16:57:12
  A mogli nie likwidować polskich stoczni - teraz nie ma kto im remontować złomu.
 • Artykuł bez refleksji
  Od 1989 mamy zabetonowaną,niedostępną dla małych partii,finansowaną przez podatników scenę polityczną która nie podlega jakiejkolwiek kontroli obywatelskiej.Metoda d'Hondta sprawia że zwycięzca wyborów bierze wszystko.Nie ma dyskusji i kompromisu!
  Nad żadną z władz nie ma obywatelskiej kontroli bo wszystko jest upolitycznione a wystarczył by Trybunał Narodowy zamiast Trybunału Konstytucyjnego i Stanu wybierany w wyborach bezpośrednich po jednym z każdego województwa i byłaby kontrola nad wszystkim a tak jest wojna polsko-polska którą nakręcają politycy a głupi lud kibicuje!
 • @maro 17:13:55
  Nie mam nic przeciwko. Niech pan wystąpi z taką inicjatywą.
 • Przed 1939r. Gdańsk był popularnym wyjściem dla dezerterującvch żołnierzy polskich żydowskiego pochodzenia
  Teraz może będzie otwarty bardziej niż reszta Polski dla uchodźców z krajów arabskich uciekających przed wpływami palestyńskich nowohebrajczyków i jevishamerykanów.
 • @Stara Baba 14:40:41
  a może po prostu wypił o jednego za dużo i stąd takie separatystyczne brednie wypisuje. I już mało mu Gdańska , więc całe trójmiasto do separacji wzywa.
 • Jak można pisać coś takiego: Wolne Miasto Gdańsk?
  Może od razu na skróty bez owijania w bawełnę: Freie Stadt Danzig!
 • @telewidzacy 17:30:17
  Przed wojną rząd II RP wydał ustawę, że żydzi, chcący prowadzić biznes, muszą znać język polski, bo dochodziło już do tego, że polscy obywatele pochodzenia żydowskiego od dziecka już olewali naukę języka kraju, w którym rodzili się, mieszkali. No to żydzi wiedząc, że w Gdańsku nie ma takiej potrzeby, hurtowo przenosili się do tego miasta.
 • Znam te klimaty ale..
  "Nie chcemy Waszej nienawiści, kłamstw, oszustw, faszyzmu, socjalizmu, rasizmu, kompleksów niższości, endeckich i sanacyjnych urojeń."

  zabrakło mi tu neoliberalizmu, katolicyzmu, wpływów mafii żydowskiej i niemieckiej.

  a to jednoznacznie pozycjonuje autora.

  Też biegałem tymi ulicami ...i w Gdański i w Gdyni.. wolałem jednak Sopot, Monciaka.. Złoty Ul... NonStop w Sopocie wyścigi.. fajne czasy...a jeszcze fajniejsze dziewczyny..
 • @Narymunt 16:20:54
  //Babcie żyją, dziadkowie już niestety nie, ale również mocno związani z Trójmiastem. //

  Oczywiście,oczywiście.Jakbyśmy nie wiedzieli co się stało z "prawdziwymi babciami i dziadkami trójmiasta" https://www.youtube.com/watch?v=e-8tNYIdEOY
  I o ile dopuszczam do siebie myśl że pod pewnymi warunkami jest we mnie skłonność do dialogu z "tamtymi" to wasze rojenia uważam za niedopuszczalne. Teraz łasicie się do Niemców ale niech no fortuna się od nich odwróci a w jednej chwili zaczniecie się podlizywać Szwedom albo Duńczykom.Tak wasza natura.Kilkaset lat obcowanie z Chochłami zrobiło swoje.
 • @Narymunt 16:21:36
  ,,To tutaj zaczął się upadek komunizmu w Polsce, upadek żelaznej kurtyny, jak również rozpad Związku Radzieckiego i powstanie samodzielnych, niezależnych państw."

  Co za bzdety chłopie wypisujesz? ,,Upadek komunizmu, kurtyny, ZSRR, to można było tak gadać na poczatku lat 90 - tych. Teraz, gdzie masz dostęp do wielu opracowań oraz oświadczeń wielu przywódców różnych państw, to ta ,,walka z komuną" to był teatr przygotowany przez utajnione lobby mafii światowej, gdzie ta mafia uzgodniła między sobą, podzieleniem się łupem zastanym po tych satelickich państwach. A, że wykorzystali do tego robotników (w tym i mnie i mln innych) to rzecz oczywista. Ktoś musiał grać na scenie.
  Pomijając już to, za takie śmieciowe wypociny, które wysmażyłeś, powinny czekać cię dyby i chłosta na goły tyłek młodymi pokrzywami, tak by krew lepiej docierała do zamulonego mózgu.
 • @kula Lis 68 16:57:53
  Domyślam się, ale chciłabym wiedzieć na pewno, zamiast snuć przypuszczenia...
 • @ikulalibal 18:36:30
  Proponuję ustawę, zakazującą obejmowania stanowisk państwowych żydom, czyli obcokrajowcom, tak jak to jest w Knesecie. Paweł Adamowicz żyje! Analiza faktów! Zamachu nie było! NWO
  http://www.jasnastronamocy.info
 • pitolenie
  bezsensowne. Gdzie ten potężny przemysł stoczniowy , kto go zniszczył i na czyje polecenie negacjonisto opcji niemieckiej? A denat to pilnował swej wolności do zysków kto"sprywatyzował" GPEC i potem był w zarządzie tej firmy będąc zarazem prezydentem Gdańska. Kto z golca wyrósł na kamienicznika. Jego żałosna czy udawana śmierć to budzenie się ducha w polskim narodzie . Ducha sprawiedliwości bo takich jak budyń w Polsce jest mnóstwo i to nie błąd bo odmawiam ich miana człowieka.
 • @Wrzodak Z. 18:52:11
  Ten głupek i tak nie zrozumie co napisałeś, szkoda na gówniarza klawiatury.
 • @ikulalibal 18:36:30
  Część z tego co na filmie powróciła, bo kazali im wracać, pozmieniali nazwiska i czekali na to co Schroeder powiedział. Polski dowód kosztował ich wtedy 25 zł. Teraz łby podnoszą, bo niestety Polska i rząd słaby. Erdogan by w mig zrobiłby z nimi porządek.
 • @gnago 19:01:16
  Czarna wdowa ma problem .
  Magdalena Adamowicz Oskarżona! Prokuratura nadal zajmuje się finansami Magdaleny Adamowicz. Na wdowie po prezydencie Gdańska ciąży zarzut podania nieprawdy w zeznaniach podatkowych. 131 tys zł samego podatku od wynajmu. Cieszę się że wzięli się za panią prezydentowa mimo śmierci męża też wątpliwej uczciwości BRAWO prokuratura bardzo obiektywna i zdrowa decyzja tak trzymać. Każdy powinien odpowiadać za swoje czyny prawo jest dla wszystkich takie samo czy bogaty czy biedny. Nawet jak żył jej mężulek to ruchała się z kim popadnie. Adamowicz ukradł jednemu człowiekowi 170 hektarów w Jelitkowie warte 449 milionów złotych. Podzielił 170 hektarów na małe działki i uciekł. I kogo teraz sądzić?

  https://www.youtube.com/watch?v=5Q2IplIqBZQ
 • @gnago 19:01:16
  To w sytuacji gdy groziło mu więzienie, to musiał zniknąć, w taki lub inny sposób. "Rybka albo pipka". Przy takich wałach warto byłoby nawet sfingować własną śmierć. Umorzone śledztwo w sprawie Adamowicza. Czy żona wejdzie do polityki?

  https://www.youtube.com/watch?v=BPckwmKSxhs


  Jak wrócisz do fragmentu z pogrzebu gdzie przemówienie dały matka z córką, to usłyszysz, że córka ma jakieś idee zakorzenione w sobie, które zaszczepił jej ojciec, a ona tam na pogrzebie obiecuje pójście w tym kierunku, wypełnienie tego. Myślę, że o jego córce w Polsce jeszcze usłyszymy, myślę, że będzie działaczką na rzecz wyzwalania "maluczkich", dewiantów, feministek itp., oraz działaczką na rzecz wykluczania maluczkich, za aborcją, eutanazją, patriotów, katolików itp., myślę, że będzie walczyła o wartości demokratyczne i antykatolickie.
 • @ikulalibal 18:36:30
  Podobno jego ostatnie słowa to "Powiedzcie pani Merkel, ze zachowałem się jak trzeba". Źle zrobiony teatr dla frajerów uciekł tchórz ze sceny i już go w dupę pocałujcie..nie było żadnego morderstwa..........Jaki denat taki pochówek! Muzułmanin modlił się do Allaha. Co się działo podczas Mszy pogrzebowej Adamowicza? Jak wynika z licznych doniesień, podczas Mszy Świętej pogrzebowej prezydenta Pawła Adamowicza, doszło do wielu nadużyć liturgicznych. Jednym z najpoważniejszych była modlitwa wiernych w wykonaniu duchownych protestanckich, muzułmanina i żyda. Podczas sobotniego pogrzebu Pawła Adamowicza pastorzy protestanccy (ewangelik, metodysta i zielonoświątkowiec), a w tym jeden z nich w stule, mieli odmawiać modlitwę wiernych. Dołączyli do nich także niechrześcijanie: żyd oraz muzułmanin. Ten ostatni odmówić miał zresztą Al-Fatihę czyli modlitwę stanowiącą podstawę Koranu. „Oto Ciebie czcimy i Ciebie prosimy o pomoc. Prowadź nas drogą prostą, drogą tych, których obdarzyłeś dobrodziejstwami, nie zaś tych, na których jesteś zagniewany, i nie tych, którzy błądzą” wybrzmiały w bazylice słowa islamskiej modlitwy. Co ciekawe, we Mszy Świętej pogrzebowej Pawła Adamowicza wzięło udział wielu zwolenników świeckiego państwa, to znaczy osób, które na zwalczaniu obecności Kościoła w sferze publicznej zbudowały lub budują swoje kariery. W jednej ławce usiedli m.in. Ryszard Petru, Joanna Scheuring-Wielgus czy Krzysztof Mieszkowski, progresywny dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, obrońca bluźnierczego spektaklu „Klątwa”. Nie zbrakło też oczywiście Jerzego Owsiaka czy Adama Michnika. Ciekawe czy wojującym z Kościołem politykom trudno było przekroczyć próg bazyliki. Bo trudno uwierzyć już w to, by ktokolwiek z nich uczcił jej świętość – obecnego w Najświętszym Sakramencie Chrystusa. Ale wydaje się, że nawet sam Michnik, Petru i spółka musieli otworzyć w pewnym momencie usta ze zdziwienia w końcu pewnie nawet oni nie sądzili, że w kościele muzułmanin może odmawiać modlitwę do Allaha.
  całość:

  http://www.bibula.com/?p=106327
 • @lorenco 18:09:48Dezerterzy z WP nie otwierali w Gdansku biznesu lecz jechali dalej
  W Amngli w czasie mobilizacji w 1939r wielu było nadal obywatelami polskimi i odmawiali slużby w WP pod pretekstem dawnych antysemickich prześladowań wzbudzając dla siebie sympatie Anglików dzięki wpływom na prasę. Po I wojnie Trktat Wersalski narzucił tworzacej się Polsce ustawę o ochronie mniejszości , która wymagała dopłat z budżetu do uboju rytualnego. Dopiero po śmierci Piłsudskiego część posłów piłsudczykowskich zagłosowała za częściowym ograniczeniem tych dopłat jak ię okazało o 16 milionów zł. Jak się okazało z tych 16 milionów jako jedynego źródła utrzymania żyło 150 tysięcy rodzin talmudystów (rezacy, transportowcy i sprzedawcy koszernego) czyli około pół miliona talmudystów. Powołano w 1936r Komisję, która stwierdziła, że w 1932r dopłaty wynosiły 28 milionów a straty z powodu utraty skór ciętych przy rytualnym uboju w celu ułatwienia wykrwawiania zdychających bydlaków wynioiły w `1932 ponad 109 milionów zł. Dezerterzy z WP nie byli wpływowymi biznesmenami lecz raczej luftmenschami, którzy nie uniknęli poboru.
 • @telewidzacy 19:51:30straty z powodu pociętych skór wynosiły nie 109
  lecz ponad 109 milionów zł. (skóry były wtedy cennym surowcem.
 • @telewidzacy 19:57:59nie ponad 109 lecz pond 10 milionów zł
  przeprazam za cyfrówkę
 • @telewidzacy 19:57:59nie 1099 lecz ponad 109 milionow
  prepraszam za cyfrówki
 • @telewidzacy 19:51:30
  Raczej zdychających bydląt, nie bydlaków. Ci ostatni zazwyczaj długo trzymają się przy życiu. :)
 • @telewidzacy 19:51:30
  Ja nie pisałem o dezerterach z WP! To całkiem inny temat!
 • @kula Lis 68 19:19:24
  Ale sam mu przywalasz. Rzeczywiscie wyjątkowy pajac, ale tak może myśleć w Gdańsku wielu ludzi.
 • Zgadzam sie z jednym zdaniem
  W miastach powinni rządzić prawdziwi z krwi i kości samorządowcy, a nie partyjniacy, ale droga do tego daleka. O p.Adamowiczu przez lata członku PO, malo dobrego można powiedzieć z czasów prezydentury. Jeśli pamięć zawodzi to przypomnę ostatnie lata, sprawy z deweloperami pomijam, jaki i liczne konta ,mieszkania i ciąganie samolotu OLT, ale sprowadzenie Ligii Muzułmańskiej- wahabitów, promocja sodomitów, forsowanie sprowadzania imigrantów,"napaść" na członka Młodzieży Wszechpolskiej, sprzedanie spółce komunalnej z Lipska miejskiej spółki ciepłowniczej to aż nadto, żeby nie uważać PA za dobrego samorządowca. Ja też dobrze wspominam dzieciństwo i czas studiów w Trojmieście, ale co to ma do Adamowicza?
 • @maro 17:13:55
  Artykuł bez refleksji
  Od 1989 mamy zabetonowaną,niedostępną dla małych partii,finansowaną przez podatników scenę polityczną która nie podlega jakiejkolwiek kontroli obywatelskiej.Metoda d'Hondta sprawia że zwycięzca wyborów bierze wszystko.Nie ma dyskusji i kompromisu!
  Nad żadną z władz nie ma obywatelskiej kontroli bo wszystko jest upolitycznione a wystarczył by Trybunał Narodowy zamiast Trybunału Konstytucyjnego i Stanu wybierany w wyborach bezpośrednich po jednym z każdego województwa i byłaby kontrola nad wszystkim a tak jest wojna polsko-polska którą nakręcają politycy a głupi lud kibicuje!
  nadużycie link skomentuj
  maro 26.01.2019 17:13:55

  Kiedy głos ludu będzie słyszalny np. w Trybunale Narodowym, zacznie się prawdziwa demokracja.
 • @kula Lis 68 19:29:30
  Córka wyjedzie z mamusza do Stanow.Mieszkania beda szybko opchniete.Pieniadze pewnie dawno znalazly bezpieczna przystan.
 • @kula Lis 68 19:28:39
  Prokurator dla wlasnego dobra nie powinien byc taki sluzbisty.
 • Gdansk to okaleczone miasto
  Od kiedy to Gdansk jest nowoczesnym miastem?Z makieta Starego Miasta,ktore jest martwe poza glownym ciagiem jakim jest Dluga i Dlugi Targ?Z zakiszona,bo z niedostepna do oplyniecia Motlawa?Ile restauracji i kawiarn ma Gdansk?50,200?Przed wojna ta druga bylo ich 30 000!A to swiadczylo o zamoznosci tamtejszej ludnosci skoro one funkcjonowaly.Dzisiejszy Gdansk to wysepki jakiej takiej cywilizacji (uniwersytet,politechnika,muzeum,teatr itp) otoczone morzem zagonionych,zabiedzonych ludzi nie majacych pojecia czym jest normalne zycie (nie jest to ich wina).Pisze to jako rodowity,od pokolen Gdanszczanin.
  Piekno dzisiejszego Gdanska to jak piekne czasami zlote zeby w ustach szczerbatego.
 • @Narymunt 16:20:54
  O ciaglosci pokoleniowej swadczylyby korzenie gdanskie.Trojmiasto to twor powojenny.
 • @Herkules 00:27:04
  Śmierć Adamowicza - początek politycznej wojny totalnej

  https://www.youtube.com/watch?v=63kZRtU4Lac
  Adamowicz też pewnego razu chciał odłączyć Gdańsk od Polski i utworzyć "II Wolne Miasto Gdańsk". Czaskowski i jego kolorowa warszawka to tylko przedsmak co PO zrobi z Polską gdy wygra wybory.
 • @Herkules 00:27:04 120% że żona i córki wyjadą z Polski. Do tatusia ? Kto stawia ?
  Czy Paweł Adamowicz na pewno nie żyje? Gdzie jest krew?! - Rafał Orłowski
  https://www.youtube.com/watch?v=EvmCstxKjdQ


  Ps...Powinno być pełno krwi zobaczcie na filmiku gdzie reanimują Adamowicza, 5 minuta 00 sekund reanimują go a on w białej koszuli żadnej krwi, aorta serce powinno być masa krwi a nie czysta biała koszula. Jeśli to ustawka, to znaczy że wszyscy są w to zamieszeni. PiS, PO, policja, służby, TV. Musi to być wyjaśnione, bo inaczej będą was dymać jak chcą. Robią z ludzi idiotów. Dla mnie to Adamowicz wyleciał samolotem, który rzekomo poleciał po żonę Adamowicza. Zdarzenie to zostało zaplanowane i wyreżyserowane po to aby mieć powód do represji i ograniczenia wolności w internecie i zgromadzeń, bo Telewizornia za mało mózgów zaorała.
 • @kula Lis 68 10:17:46
  Dokładnie. Na YouTube widziałam filmik propagandowy o tym, że żona Adamowicza „ma problem”, czyli dylemat, czy nie powinna pojechać do córki studiującej w USA, aby ta nie była sama w trudnym czasie po śmierci ojca. Taka propaganda na YouTube, którą ma kupić głupi lud, czyli suweren.
  Swoją drogą ciekawe, że ze wszystkich krajów wybrali ten, w którym studia są najdroższe. Wielu Amerykanów wysyła swoje dzieci na studia do Kanady, gdzie nawet czesne dla obcokrajowców jest wiele tańsze niż w USA, ale ich stać na studia w USA.
  Wielka hucpa i tyle. Oni już od dawna planowali ucieczkę z kraju, a w porozumieniu z mafią rządzącą krajem, o czym świadczy choćby ten samolot wysłany po prezydentową, ugrali więcej, czyli skłócanie Polaków i wciskanie nam mowy nienawiści, po czym nastąpią odpowiednio zamordystyczne przepisy prawne, no i poza, oczywiście, tworzeniem kultu kolejnego zdrajcy i przedstawianiu go jako bohatera narodowego.
 • @Lotna 13:45:45
  Ale gdzie i co może studiować 16latka, oto jest pytanie.
 • @kula Lis 68 14:41:50
  W Hameryce z racji uzywanego okreslenia na osobe pobierajaca wykształcenie siedmiolatek to juz student.Ha,ha
 • halo halo
  "Morderstwo śp. Pawła Adamowicza było atakiem na wolność i niezależność wszystkich mieszkańców Gdańska. Było ciosem w serce podstawowych wartości, które w momencie próby reprezentował ten polityk - wolności i solidarności. (...). Za ten wybór, za tą wolność i solidarność, zapłacił swoim życiem, pozostając na zawsze w pamięci i sercu mieszkańców"

  - no to się nam Kolega zdemaskował, fiu, fiu

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031