Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
177 postów 160 komentarzy

Narymunt

Narymunt - Jarosław Narymunt Rożyński

Konflikt interesów USA i Europy Zachodniej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Donald Trump w swoich wypowiedziach coraz wyraźniej podkreśla, że dla interesów ekonomicznych USA, Europa jest takim samym przeciwnikiem jak Chiny.

Do tej pory wydawało się, że USA i Europa praktycznie mówią jednym głosem. Obraz ten szybko rozmazał się, gdy okazało się, że wojsko Rosji jest szkolone przez specjalistów z Niemiec, oraz gdy Francja otwarcie zaczęła sprzedawać broń Federacji Rosyjskiej. Obraz ten jeszcze bardziej rozmazał się, gdy okazało się, że żywotne interesy geopolityczne USA i Europy Zachodniej - również drastycznie różnią się od siebie. Konflikt interesów był od samego początku jasny dla USA i Europy Zachodniej. Nie jestem jednak pewien, czy w Europie Wschodniej również fakt dotarł do właściwych osób. Donald Trump w swoich wypowiedziach coraz wyraźniej podkreśla, że dla interesów ekonomicznych USA, Europa jest takim samym przeciwnikiem jak Chiny.

Ta perspektywa możliwego rozwoju różnych scenariusz jest co najmniej wysoko niepokojąca. Polska potrzebuje wyraźnego sygnału, że traktowani jesteśmy przez USA jako partner, a nie narzędzie. Tym samym dla Polski i Stanów Zjednoczonych otwierają się nowe obszary do współpracy. USA wielokrotnie apelowały do Francji w sprawie okrętów desantowych budowanych specjalnie dla Rosji. Ostentacyjne wręczanie faktury przez Donalda Trumpa w trakcie spotkania z Angelą Merkel nie mieściło się w wyobraźni za czasów prezydenta Barracka Obamy. Jednocześnie musimy mieć pełną świadomość, że stałe stacjonowanie wojsk amerykańskich w Europie Wschodniej to najmniej prawdopodobny scenariusz. Zamiast tego USA będą wdrażać program rozwoju w podobny sposób jak miało to wcześniej miejsce w Korei Południowej i Izraelu dociskając z drugiej strony budżet Federacji Rosyjskiej. Pozostaje jednak otwarte pytanie, na co musimy się przygotować jeżeli Trump ogłosi kolejny reset z Rosją albo zmieni swoje nastawienie do Europy Wschodniej o 180 stopni, tak jak było to w przypadku Niemiec.

Kwestią nieustannie powtarzającą się, jest finansowanie NATO, a konkretnie - płacenie USA za protekcję. Obecnie wydatki USA na cele wojskowe stanowią jednak ponad 70 proc. wydatków wszystkich państw NATO. Jednocześnie budżet obrony USA jest większy niż 16 kolejnych państw na liście. Ponadto całkowity budżet USA jest wielokrotnie większy od budżetu Rosji.

Polska to chlubny wyjątek, kraj, który przewodzi innym państwom regionu Europy Środkowo-Wschodniej, ale inne kraje europejskie są oporne w zaostrzaniu kolejnych sankcji wobec Rosji. Tym samym wysuwamy się na jedynego potencjalnego partnera USA w interesach geopolitycznych i nie za bardzo widzę tutaj adekwatny odzew ze strony amerykańskiej. Przykładem może być fakt, że ceny za sprzęt wojskowy oferowany Polsce, nie są konkurencyjne, ani tym bardziej preferencyjne. Nie dziwi zatem fakt, że polscy politycy z coraz bardziej podkulonym ogonem wracają na salony zachodniej Europy, a rykoszetem od Donalda Tuska oberwała nawet amerykańska pani ambasador.

Wnioski płyną dla nas bardzo proste - musimy wyciągnąć rękę, podjąć inicjatywę i stawić czoła faktom.

KOMENTARZE

 • @
  //Polska to chlubny wyjątek, kraj, który przewodzi innym państwom regionu Europy Środkowo-Wschodniej//

  Klasyczne myślenie życzeniowe.Polska nie tylko nie "przewodzi" ale jest przez owe (te którymi ponoć przewodzi) ,szczerze i głęboko znienawidzona.
 • Tramp to biznesmen nie polityk
  To co on robi to strategia biznesmena... a to w polityce dużo za mało.
  Tram chce zawierać wyłącznie korzystne (w sensie wprost finansowym) dla USA transakcje.
  Dla tego powywracał dotychczasowe układy z Chinami z Europą z Rosją.
  Te układy były dla USA niekorzystne w warstwie bezpośredniej (nie równowaga handlowa) ale korzystne w głębokiej warstwie strategicznej (globalny handel z wykorzystaniem dolara i premia dla USA z tego powodu).
  Narzucanie opornym embarga odcina USA od rynków i zmusza zaatakowane kraje do odejścia od dolara.
  Tramp w tej szermierce z resztą świata niczego nie zyskuje a systematycznie traci pozycję USA jako globalnego mocarstwa.

  W Wenezueli już wprost przeszedł do strategii rabunku tam go interesuje wyłącznie Wenezuelska ropa.
  To koniec autorytetu USA nawet dla najbardziej upośledzonych intelektualnie owieczek (dla tych mądrzejszych USA było globalnym bandytą co najmniej od II wojny światowej czyli dla powojennych roczników od zawsze.).

  Sądzę że Rosja Wenezuelę obroni.
  Najpierw w trybie proxy dostarczając broń i wsparcie intelektualne
  a jak USA się zbiorą do interwencji zbrojnej (co najmniej pół roku do roku przygotowań, ściągania wojsk..) to Rosja w Wenezueli postawi swoją bazę w ciągu miesiąca. Wywiad Rosyjski będzie pierwszy wiedział o decyzji o rozpoczęciu przygotowań do inwazji na Wenezuelą oraz o taktyce tej inwazji... masowe bombardowania ?, zamordowanie Maduro ? inwazja lądowa z Columbii ?..... no nie widać dobrej opcji.

  Każdy plan poza zamordowaniem Maduro (te próby oczywiście już się dzieją) jest jakoś nierealny. Trzeba by wielkiej wojny na wyczerpanie by pokonać Wenezuelę... i jej partyzantkę... a na to USA nie stać i Naród się nie zgodzi.

  Wenezuela się obroni... jak tylko armia nie zdradzi, to jedyna realna szansa zmiany władzy w Wenezueli... a na to się nie zanosi.
 • Konflikt interesów
  https://www.youtube.com/watch?v=B7i6_Pu5v30

  Amerykanie postawili Netanjahu do pionu

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201902209871662-netanjahu-odwolal-wizyta-rosja-sputnik/
 • już raz, po odkryciu jaki to interes wojna w Europie, ta 1-sza światowa
  USA przyczyniły się do następnego konfliktu, tj. 2WŚ

  teraz przygotowują konflikt po raz drugi
 • @Talbot 15:15:23
  Nie odwołał.Przesunął.
  Leci w środę https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/netanjahu-i-putin-spotkaja-sie-w-moskwie-27-lutego,911856.html
 • @ikulalibal 15:31:52
  Poleci tupolewem?
 • 1 września
  - Donald Trump przybędzie do Polski.
  Ogłosi zniesienie wiz dla Polaków.
 • @Talbot 19:44:18
  Co za farsa, co za granda
  Dziś w lodówce znalazłam Kolaboranda
  Łysy ubek bezczelnie rozłożył się na półce
  A nie, pardon, to indyk co wczoraj kupiłam w Biedrónce.
 • @Talbot 19:44:18
  https://twitter.com/Marfasegaretca_/status/1098990816775811072
 • @fretka 07:59:47
  Czy to tańczy żyd z rosyjską duszą?
  Niedługo Twitter będzie w Rossiji zakazany - będzie tylko Runet.
 • Autor
  Wnioski płyną dla nas bardzo proste - musimy wyciągnąć rękę, podjąć inicjatywę i stawić czoła faktom
  Warto dodać, żebyśmy przy tych wszystkich ,,wymaganiach,, o których autor wspomniał zacisneli mocno zwieracze. Bo wyciągniętą graba, inicjatywa oraz postawione czoło mogą nie wystarczyć do przeżycia takiego eksperymentu.
 • @Talbot 10:42:19
  Tak-tak jak katarynka . Salut :))))) http://patrz.pl/static/uploaded/images/180/180499/c849a0241fb2e85d031292c7b50291c4_1920.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031